Chystáte sa skrášliť svoj byt a hľadáte návod na lepenie tapiet? Poradíme vám, bez čoho sa pri tapetovanie nezaobídete, ako si pripraviť podklad a ako sa lepia vliesové aj vinylové tapety.
Koľko tapety budete potrebovať?
Aké množstvo tapety budete pri lepení potrebovať, zistíte vďaka jednoduchému vzorcu:
Rozmer tapiet v m² = (výška podkladových stien x súčet šírok plôch, na ktoré budeme tapety umiestňovať – okná a dvere na podkladových plochách) × 1,1 (koeficient 1,1 vyjadruje, že by sme pri tapetovanie mali počítať cca s 10% stratami).
Výsledný rozmer tapiet je ale iba orientačná – tapety sa predávajú v roliach a navyše je nutné brať do úvahy takzvaný raport čiže vzdialenosť, po ktorej sa vzor na tapete opakuje. Ten sa udáva v centimetroch a nájdete ho na etikete tapety.
Pred samotným tapetovaním
Než sa pustíte do tapetovanie, dajte si pozor na niekoľko zásadných vecí:
- Uistite sa, že tapety nevykazujú žiadne známky poškodenia a že sa od seba jednotlivé roly nelíšia v farebnosti a vzoroch. Skontrolovať to môžete ako vizuálne, tak porovnaním čísla šarže, ktorým je každá rola tapiet označená.
- Zmerajte si výšku miestnosti a k dĺžke tapiet pripočítajte ešte 5 cm u horného aj spodného okraja. Ak máte strop vysoký 2 metre, výsledný pruh tapety bude dlhý 210 cm.
- Odrežte prvých pár pruhov tapety, ale ešte pred ich nalepením na stenu je pre istotu vyskladajte vedľa seba na zem. Skontrolujte si, že vzory na seba nadväzujú a prípadne si jednotlivé pruhy tapiet označte číslom, aby ste zachovali správne poradie.
Nevyhnutná výbava
Bez čoho sa pri tapetovanie nezaobídete? Okrem samotných tapiet budete potrebovať:
- lepidlo
- nádobu na lepidlo
- štetec alebo valček na lepidlo
- drevené miešadlo
- špagát s olovkom alebo laserová vodováha (k vyznačený zvislých línii na stene)
- ceruzku
- zalamovacie nôž
- nožnice
- pravítko alebo zvinovací meter
- gumový valček alebo tapetovací stierka
- štafle
Príprava podkladu
Tapety lepte vždy na rovný a čistý povrch, ktorý najprv zbavte starých tapiet, maľby alebo omietky. Prípadné nerovnosti a pukliny vyspravte. Čerstvú omietku, sadrokartón alebo farbený podklad nezabudnite opatriť penetráciou, ktorá zaistí, že nedôjde k predčasnému vyschnutiu lepidla.
Ako odstrániť staré tapety?
Lepenie tapiet na staré tapety vám síce sprvu ušetrí prácu, ale vo výsledku vám zamiesi na oveľa väčšie starosti. Pôvodný tapeta môže po navlhnutia vytvárať nevzhľadné bubliny alebo sa dokonca začať odlepovať. Ako sa teda starých tapiet zbaviť? Spôsob, akým je odstránite, závisí od ich typu:
- Vinylové tapety – tvorí ich dve vrstvy, horná vinylová a spodná papierová. Akonáhle sa vám podarí dostať sa pomocou špachtle medzi tieto dve vrstvy, použite rozprašovač a postupne tapetu navlhčite a odtrhnite. Zvyšné časti odstráňte špachtľou.
- Vliesové tapety – odstraňujú sa pomocou špeciálneho odstraňovače, ktorý si poradí s impregnovanou spodnou vrstvou.
- Papierové tapety – odstraňujú sa vždy za mokra. V horúcej vode rozmiešajte odstraňovač tapiet a vzniknutú zmes nanášajte pomocou štetca na tapety v smere od zhora nadol. Po zhruba 15 minútach, kedy sú tapety dostatočne nasiaknuté vodou, ich môžete začať dávať dole.
Vinylové tapety
Hľadáte tapety za kuchynskú linku alebo do kúpeľne? Stavte na vinylové tapety, ktoré odolajú aj zvýšenej vlhkosti a vode. Navyše sa jednoducho lepia na rozmanité povrchy vrátane umakartového jadra (v takom prípade je ale nutné do lepidla pridať disperziu). Ich použitie sa vyvarujte iba bezprostredne okolo vane či sprchovacieho kúta.
Vlastnosti vinylových tapiet:
- odolné voči vlhkosti a vode
- odolné voči oteru a mechanickému poškodeniu
- umývateľné
- čiastočne tepelne izolujú
- ľahko sa lepí na väčšinu povrchov (omietka, betón, sadrokartón, umakart)
Ako lepiť vinylové tapety na stenu
- Pomocou olovnice si vymerajte a ceruzkou si na stenu nakreslite prvú zvislú čiaru.
- Pripravte si lepidlo na tapety podľa návodu od výrobcu
- Lepidlo naneste pomocou valčeka priamo na tapetu a zhruba 3 - 5 minút počkajte, aby sa lepidlo stihlo nasiaknuť (snažte sa dodržať rovnaký čas u všetkých pruhov tapiet)
- Začiatok vinylové tapety priložte k vrchnému okraju steny tak, aby ju o 5 centimetrov presahovala
- Odviňte potrebný pruh pozdĺž dĺžky steny a zarovnajte ho do zvislej polohy
- Pomocou gumového valčeka alebo tapetovacie stierky vyhladzujte tapetu od jej stredu ku krajom, aby ste zabránili vzduchovým bublinám
- Presahy pri strope a podlahy zatlačte pomocou stierky do rohov a odrežte ich nožom
- Ďalšie pruh tapety prikladajte tesne vedľa prvého, prekrývať by sa mali len v ťažkých miestach a rohochzakryjú nerovnosti a praskliny na stene
Vliesové tapety
Vliesové tapety na stenu sú ideálnou voľbou do väčšiny miestností vo vašom byte. Výnimku predstavuje iba kuchyňa a kúpeľňa, kde kvôli zvýšenej vlhkosti dajte prednosť tapetám vinylovým.
Vlastnosti vliesových tapiet:
- odolné voči oteru i poškodeniu
- umývateľné
- výborná izolujú teplo aj zvuk
- priedušné (bez rizika vzniku plesní)
- nehorľavé
Ako nalepiť vliesovú tapetu:
Lepenie vliesových tapiet je veľmi jednoduché – s trochou šikovnosťou si počas chvíle zvládnete vytapetovať aj bez pomoci odborníka. Ako na to?
- Pomocou olovnice si vymerajte a ceruzkou si na stenu nakreslite prvú zvislú čiaru.
- Pripravte si špeciálne lepidlo na vliesové tapety podľa návodu od výrobcu
- Lepidlo naneste tapetovacím valčekom alebo štetcom priamo na stenu
- Začiatok tapety priložte k vrchnému okraju steny tak, aby ju o 5 centimetrov presahovala na strop
- Odviňte potrebný pruh pozdĺž dĺžky steny a zarovnajte ho do zvislej polohy
- Pomocou gumového valčeka alebo tapetovacie stierky postupne pritláčajte vliesovú tapetu k stene v smere od zhora nadol
- Presahy pri strope a podlahy zatlačte pomocou stierky do rohov a odrežte ich nožom
- Ďalšie pruh tapety prikladajte tak, aby na seba nadväzoval vzor
- Pre zahladenie hrán na spojoch použite gumový valček
- V prípade, že s výsledkom nebudete spokojní, tapety jednoducho strhnete. Vďaka tomu, že sú pevné, nezostanú po nich na stene žiadne zvyšky.
Ako lepiť tapety na strop
Či už ste sa rozhodli použiť na strop vinylovú alebo vliesovú tapetu, postup bude viacmenej zhodný. Líšiť sa bude iba nanášanie lepidla – u oboch typov tapiet neurobíte chybu, ak ho natrite priamo na tapety, v prípade vliesových tapiet máte ale možnosť použiť špeciálne zariadenie na nanesenie lepidla rovno na strop.
- Lepidlo naneste buď priamo na tapety alebo v prípade vliesových tapet na strop
- Tapetujte vždy v smere k stene s oknami
- Prvý pruh nasaďte k stene s miernym presahom, zatiaľ čo pomocník drží úlohu a postupne ju odvíja
- Tapetu postupne pritláčajte pomocou gumového valčeka alebo tapetovacie stierky
- Rovnako ako u tapetovanie múrov pritlačte presahujúce časti pomocou stierky a odrežte je
Fototapety
Fototapeta je povrchovo upravený papier, ktorým behom chvíle ozvláštnite celú stenu alebo jej časť. K renováciu zánovných dverí môžete tiež využiť fototapety na dvere. K dostaniu je papierová a vliesová variant. Ako sa od seba líšia?
Vlastnosti papierových fototapiet:
- nízka obstarávacia cena
- široký výber prevedenia a dizajnov
- nízka hmotnosť -> ľahké lepenie aj na miesta, kde ťažšie tapety nedrží
- nižšia odolnosť proti poškodeniu a zničeniu
- vyššia citlivosť na vlhko
- rozmerová nestálosť pri lepení
- náročnejšie odstraňovanie
Vlastnosti vliesových fototapiet:
- odolnosť voči poškodeniu
- jednoduchá umývateľnosť
- tvarová stálosť
- priedušnosť
- nehorľavosť
- jednoduché odstránenie zo steny
Ako lepiť fototapety:
Postup pri lepení fototapiet je v podstate rovnaký ako pri použití bežných tapiet. Jediným rozdielom je spôsob nanášania lepidla a prekrývanie fototapiet.
- Na papierovú fototapetu naneste lepidlo priamo. Vliesovú fototapetu lepte takzvane na sucho – lepidlom natrite rovnú stenu.
- Vliesové fototapety lepte tesne vedľa seba tak, aby sa neprekrývali (výnimočne v ťažkých miestach alebo v rohoch). U papierových fototapiet je naopak prekryv nutnosťou, pretože fototapety majú tendenciu sa po zaschnutí mierne zmrštiť.
Pár rád a tipov na záver
- Z miestnosti, ktorú budete tapetovať, odstráňte všetok nábytok a vybavenie. Prípadne ho umiestnite do stredu izby a zakryte fóliou.
- Pred tapetovaním odmontujte zo steny všetky vypínače a zásuvky. Až na ne pri tapetovanie narazíte, príde na rad zalamovacie nožík. Krížom ním narežte tapetu a následne nožnicami vystrihnite otvor, ktorý by ale mal byť vo všetkých smeroch aspoň o 0,5 cm menšia ako rozmer vypínače či zásuvky.
- Nezabudnite si umyť ruky – nečistoty, pot a mastnota môžu zašpiniť tapety aj steny.
- Plocha za radiátory sa netapetuje, tapeta by mala za radiátor presahovať len o 10 až 15 cm.
- Pri tapetovaní stropu si zožeňte pomocníka.
- Počas schnutia tapiet udržujte konštantnú teplotu, ideálne 18 až 20 °C. Tapety musí schnúť minimálne 12 hodín, ale lepšie je počkať 24 hodín.