Bývanie v podnájme predstavuje často len dočasné riešenie, než sa presťahujete do vlastného bytu či domu. Napriek tomu sa v ňom môžete cítiť ako doma. Zistite, ako skrášliť nájomný byt a neprísť pritom o všetky úspory.
Čo hovorí nájomná zmluva?
Než začnete svoj novo prenajatý byt zvelebovať, nahliadnite pre istotu do nájomnej zmluvy. Jej súčasťou by mala byť tzv. dohoda o úpravách, V ktorej je jasne stanovené, ktoré zmeny sú pre majiteľa bytu prípustné. Zvlášť obozretní buďte v prípade trvalejších zmien, ktoré by ste len ťažko vracali do pôvodného stavu. Pokiaľ teda chcete robiť nové obloženie dverí, osadiť nové okná, alebo dokonca búrať priečky, bez súhlasu majiteľa sa nezaobídete.
Naopak menšie zmeny, ako je nová vymaľba alebo tapeta, pribitie poličky a zavesenie obrázok väčšinou nepredstavujú problém. Len majte na pamäti, že na konci nájomného obdobia by ste mali všetko uviesť do pôvodného stavu. To znamená vymaľovať na pôvodnú farbu, strhnúť tapety, poprípade zasadrovať vyvŕtané diery.
Nová výmaľba alebo tapety nie sú tabu
Pokiaľ vám nesadne súčasná výmaľba bytu, zmluva o nájme vám nebráni v tom, aby ste byt vymaľovali podľa svojich predstáv. Rovnako tak môžete na zútulnenie interiéru použiť dizajnové tapety. Ak zvolíte vinylové tapety, môžete nimi zakrytý dokonca aj nevzhľadné umakartové jadro v kúpeľni.
Tip:Ak máte deti, nezabudnite, že aj tie sa chcú v novom byte cítiť dobre. Steny detskej izby ozdobia samolepky alebo detské obrazy.
Stavte na multifunkčný a mobilný nábytok
Pri zariaďovaní bytu v podnájme zabudnite na vstavaný nábytok na mieru. Ide o príliš veľkú investíciu, ktorú sa oplatí urobiť až vo vlastnom bývaní. Namiesto toho sa zamerajte na multifunkčný nábytok, ktorý využijete viacerými spôsobmi. Typickým príkladom sú úložné kontajnery na kolieskach, ktoré poslúžia aj ako odkladací alebo servírovací stolík. Vhodný je tiež modulárny a rozkladací nábytok, ktorý sa zmestí takmer do každého priestoru a navyše vám uľahčí sťahovanie.
Ak je nájomný byt zariadený starším a nie príliš vzhľadným nábytkom, môžete na jeho skrášlenie použiť samolepiacu fóliu. Najprv sa ale uistite, že pri jej odlepovaní nedôjde k porušeniu pôvodného podkladu.
Rozkladací jedálenský stôl sa hodí do každého priestoru
Výber jedálenského stola rozhodne nepodceňte. Budete u neho večerať, hrať doskové hry, schádzať sa s priateľmi nad pohárom vina alebo pracovať. Vhodnou voľbou je rozkladací jedálenský stôl, ktorý sa hodí do menšieho bytu, ale v budúcnosti ho využijete aj vo väčšom priestore. Skôr než stôl s prírodnou drevenou doskou, ktorá sa farebne nemusí hodiť napríklad k podlahe, zvoľte stôl natretý na bielo.
Policové systémy namiesto drahých skríň na mieru
Úložné priestory v podobe šatníkových skrini môžu byť finančne náročné, navyše sa len ťažko sťahujú. Radšej si preto kúpte variabilné policové systémy. V obývacej izbe poslúži ako knižnica, v kuchyni zase ako regál na potraviny. V menších bytoch policové systémy využijete aj na rozdelenie priestoru na viac častí.
Stavte na nadčasové dekorácie
Bytové dekorácie sú skvelý spôsob, ako skrášliť nájomný byt za pár korún. Ak chcete, aby s vami dekorácie putovali ďalej životom, sústreďte sa na nadčasové kúsky, umelecké obrazy alebo minimalistické solitéry, ktoré ľahko zakomponujete do každého interiéru.
Bytové textílie sa postarajú o útulnú atmosféru
Textilné doplnky do bytu vám v podnájme urobia výbornú službu. Oceníte ich zvlášť v prípade, že je byt vybavený nábytkom, ktorý sa vám príliš nepozdáva. Lôžko skrášli pekné obliečky, nevzhľadnú sedaciu súpravu zakryje deka či pléd a kúpeľňu vyšperkuje sprchový záves alebo luxusné osušky.
Oživte interiér kvetinami
Kvety dokážu zútulniť takmer akýkoľvek priestor, a preto by ste na ne nemali zanevrieť ani v podnájme. Zasaďte ich do dizajnových kvetináčov a rozmiestnite vkusne po interiéri. Pri výbere izboviek myslite na to, že s vami pravdepodobne poputujú aj do nového bývania, až naň príde rad. Vhodnejšie preto budú menšie vždyzelené rastliny, ako je rozchodník, olivovník alebo hrubice a lopatkovec.
Nezabudnite na osvetlenie
Štandardnou súčasťou nájomného bytu je osvetlenie, a to minimálne v podobe stropných svietidiel. Ak sa vám súčasné osvetlenie štýlovo nehodí k zamýšľanému interiéru, skúste s majiteľom dohovoriť na jeho výmene. V opačnom prípade sa zamerajte na doplnkové zdroje svetla – interiér doladí stojacie lampy a stolné lampičky, svetelné reťaze alebo LED pásiky, ktorými ozdobíte napríklad stenu okolo zrkadla.