Pri zariaďovaní detskej izby pre dve deti vás čaká celý rad úskalí. Ako izbu správne usporiadať, kam umiestniť hraciu a odpočinkovú zónu alebo ako miestnosť opticky oddeliť, aby mal každý súrodenec aspoň trochu súkromia?
Neutrálny základ
Pokiaľ zariaďujete izbičku pre dve deti, musíte počítať s tým, že obom sa s najväčšou pravdepodobnosťou nezavďačíte. Zvlášť pokiaľ izbu zdieľajú súrodenci opačného pohlavia alebo s väčším vekovým rozdielom.
Ako teda zariadiť detskú izbu pre dve deti? Stavte na svetlé odtiene farieb, jemné vzory a minimalistickú výzdobu. Pokiaľ to rozloha miestnosti umožňuje, môžete ju aspoň opticky oddeliť odlišnou výmaľbou, použitím tapety na stenu alebo zavesením obrazov.
Kvalitný rastúci nábytok
Na vybavenie detskej izby pre dvoch sa spravidla neoplatí šetriť. Spočiatku vám preto odporúčame investovať do kvalitného nábytku, ktorý porastie spoločne s vašimi deťmi. Vďaka tomu vo výsledku ušetríte, pretože nebudete musieť nábytok zďaleka tak často obmieňať. Týka sa to najmä písacieho stola a postele a stoličiek.
Jedno svietidlo nestačí
Veľmi významnou položkou na vašom pomyselnom zozname je osvetlenie. To musí byť predovšetkým kvalitné a výkonné, aby deťom poskytovali dostatok svetla na hru aj učenie. Praktické sú stropné ľad svietidlá, pri ktorých je možné navoliť svetelný režim a farbu svetla. Stropné svietidlo ako jediný zdroj svetla však nestačí, osvetlenie patrí aj k posteli ak písaciemu stolu. Svetelný tok by mal byť minimálne 2 000 lm, ešte lepšie 3 000 lm.
Tip: Na okno umiestnite vhodné tienenie, teda žalúzie, rolety či závesy. Vhodné sú transparentné záclony a rolety, ktoré rozptyľujú svetlo a izbu zároveň presvetľujú.
Pravidlo troch zón
Pri zariaďovaní detskej izby sa odporúča držať osvedčeného pravidla troch zón. To znamená, že by sa v izbe mala nachádzať zóna na hranie, odpočinok a učenie. Toto pravidlo sa samozrejme osvedčuje aj v prípade, že zariaďujete izbu pre dve deti. Každé z nich tak získa svoj vlastný priestor a zachová si aspoň zdanie akéhosi súkromia. Zvlášť dôležité je to vtedy, keď je medzi súrodencami väčší vekový rozdiel.
Hracia zóna
Ak chystáte detskú izbu pre dvojčatá, spočiatku môžete vytvoriť jednu spoločnú hraciu zónu. Akonáhle ale deti povyrastú, ich záujmy a potreby sa začnú meniť. V tej chvíli najskôr sami spoznáte, že je najvyšší čas hraciu zónu oddeliť a každému dieťaťu dopriať jeho vlastné hračky, ktoré ho budú ďalej rozvíjať.
Ak izbu zdieľajú súrodenci odlišného pohlavného a veku, oddelené hracie zóny by mali byť úplnou samozrejmosťou. Predídete tak zbytočným hádkam a ťahaniciam, ktorých sú mamičky často svedkom na detskom ihrisku alebo v škôlke.
A čím konkrétne hrací kútik vybaviť? To záleží najmä na veku dieťaťa. Malé deti budú nadšené z hracej podložky a interaktívnych hračiek, zatiaľ čo školáci uvítajú spoločenské hry a dosky alebo hračky, ktoré sa týkajú ich konkrétnych záujmov. Obdobou hracej zóny u starších študentov je kútik, v ktorom sa môžu venovať svojim vlastným záľubám – či už to je čítanie kníh, počúvanie hudby alebo napríklad výtvarné či ručné činnosti.
Zóna na spanie
V zdieľanej izbe je obzvlášť dôležité vytvoriť každému súrodencovi dostatok súkromia na spanie. Aby sa deti navzájom nerušili, môžete postele umiestniť k protiľahlým stenám alebo kolmo na seba a oddeliť ich nábytkom.
Ak ste limitovaní priestorom, je možné využiť poschodovú posteľ. Do malej detskej izby pre dvoch je však vhodnejšie zaobstarať posteľ s výsuvným lôžkom na kolieskach. Cez deň je lôžko schované, takže miesto v izbe zaberá iba počas spánku.
Zóna učenie
Akonáhle jeden zo súrodencov nastúpi povinnú školskú dochádzku, bude potrebné vytvoriť mu v izbe priestor na učenie. Ten by sa mal skladať z písacieho stola, ergonomickej stoličky a kvalitného stolného osvetlenia. K stolu by mal patriť aj odpovedajúci úložný priestor na školské potreby, učebnice a zošity – či už v podobe zásuviek, úložného boxu na kolieskach alebo nástenných políc.
Ak priestor na učenie potrebujú obe deti, kúpte každému jeho vlastný písací stôl a umiestnite ho do opačnej časti izby. Zaistíte tak svojim deťom dostatok pokoja, ktorý nevyhnutne potrebujú na sústredenie.
Pokúste sa izbu rozdeliť
V ideálnom prípade je možné detskú izbu oddeliť priečkou na dve časti. Na to je však potrebné vhodné umiestnenie okien, dostatočná podlahová plocha a následné stavebné úpravy zahŕňajúce okrem iného prebúranie vchodu do novo vzniknutej izby.
Oveľa jednoduchšie je oddeliť detskú izbu opticky. Použiť na to môžete odlišnú výmaľbu alebo tapetu, vyššie regály a knižnice alebo paraván. Rovnako dobre poslúžia aj vyrastené izbovky v kvetináčoch.
Niektoré rodiny sa dokonca uchýlia k tomu, že stredom miestnosti natiahnu záves. Keď je zatiahnutý, má vlastne každé dieťa samostatnú izbu. Lepším variantom sú posuvné dvere, tie sa však nehodia do každej miestnosti.
Nechajte deťom voľnú ruku
Pribudol vám do rodiny nový člen, s ktorým sa starší súrodenec bude musieť deliť o izbu? Pokiaľ z tejto predstavy nie je príliš nadšený, vyjadrite mu svoje pochopenie a navrhnite mu, aby si svoju časť izby vyzdobil podľa svojich predstáv. Použiť na to môže detskú tapetu alebo fototapetu, samolepky na stenu alebo plagáty. Cieľom je, aby sa dieťa cítilo v izbičke spokojne, aj keď ho bude zdieľať s mladším súrodencom.
Časté chyby pri zariaďovaní detskej izby
Na záver pre vás máme zopár veľmi praktických rád. Prezradíme vám totiž, čoho by ste sa pri zariaďovaní detskej izby mali určite vyvarovať.
- Izba zariadená do detailov už pred narodením dieťaťa. Lepšie je zariaďovať izbu postupne a účelne a mať pritom predstavu o jeho podobe aj za dva roky alebo za päť rokov. Ušetríte tak množstvo zbytočných nákladov.
- Príliš výrazné farby a vzory, ktoré zbytočne odvádzajú pozornosť dieťaťa činnosťou vyžadujúcou sústredenie.
- Chýbajúci priestor na tvorbu a prácu s rôznymi materiálmi. Deti pri týchto činnostiach narobia veľa neporiadku, dobre navrhnutý pracovný priestor však možno ľahko upratať. Bola by škoda brániť deťom v rozvíjaní jemnej motoriky len kvôli troške práce navyše.