Chystáte sa tapetovať steny svojho bytu, ale neviete, aký druh tapiet zvoliť? Prezradíme vám, ako sa od seba líšia vliesové a vinylové tapety, aké sú ich výhody aj nevýhody a do akých miestností sa perfektne hodí.
Ako vybrať vhodnú tapetu na stenu?
Podľa čoho vybrať vhodné tapety na stenu? Cena a dizajn by vás mali zaujímať až na poslednom mieste. Radšej sa zamerajte na materiál, vlastnosti alebo spôsob nanášania tapety na stenu. Aké vlastnosti by vás mali zaujímať? V prvom rade mechanická odolnosť tapiet a náročnosť na údržbu, prípadne aj ich tvarová stálosť a priedušnosť. To všetko vám napovie, či sa jedná o vhodnú tapetu práve pre vaše účely.
Vlastnosti vliesových tapiet
Vliesové tapety tvorí netkaná textília z lisovaných buničitých a syntetických, nepravidelne usporiadaných vlákien, vďaka ktorým tapety držia stály tvar. Za vliesové tapety si síce trochu priplatíte, získate ale tapety vhodné do väčšiny miestností v obytných i komerčných priestoroch. Odolajú kadejakému mechanickému poškodeniu a ak sa znečistí, ľahko ich pretrite vlhkou handričkou. Keďže sú priedušné, nemusíte sa báť vzniku plesní a s kľudom ich tak môžete umiestniť aj do detskej izby.
Výhody vliesových tapiet:
- umývateľné
- tvarovo stále
- odolné voči oderu, poškriabaniu aj znečistenie
- priedušné
- nehorľavé
- jednoduchá inštalácia
Nevýhody vliesových tapiet:
- vyššia cena
Kam sa hodí vliesové tapety?
Typické vlastnosti vliesových tapiet, ako je ich mechanická odolnosť a ľahká údržba, z nich robia vhodné tapety predovšetkým do obývacej alebo detskej izby. Nielen tam oceníte ich jednoduchú inštaláciu a následné strhnutí, vďaka čomu môžete tapety obmieňať súbežne s tým, ako vaše deti rastú. Kam naopak vliesové tapety nepatrí? Rozhodne sa ich inštaláciu vyhnite v kúpeľni a za kuchynskou linkou – tu využijete tapety vinylové.
Ako sa lepia vliesové tapety?
Lepenie vliesových tapiet takzvaným "suchým" spôsobom zvládne skutočne každý. Lepidlo nanesiete valčekom alebo štetcom priamo na stenu a potom už len prikladáte jednotlivé pruhy tapety k stene. Ak tapetu nalepíte zle, nemusíte prepadať panike – jednoducho ju odlepíte a priložíte znova. To isté platí aj pri skladaní tapiet vo chvíli, kedy je čas na zmenu. Vliesovú tapetu zo steny odstránite veľmi jednoducho a bezo zvyškov.
Vlastnosti vinylových tapiet
Vinylové tapety na stenu sú vyrobené z umelého PVC, ktorý v niektorých prípadoch dopĺňa papierový nosič. Ich hlavnou výhodou je odolnosť voči vlhku a vode – keď zháňate tapety do kuchyne alebo kúpeľne, potom ste práve natrafili na tie pravé. Medzi ďalšie vlastnosti vinylové tapety patrí odolnosť voči mechanickému poškodeniu a ľahká údržba.
Výhody vinylových tapiet:
- odolné voči vlhku
- odolné voči oderu, poškriabaniu a odreniny
- ľahko umývateľné
- čiastočná tepelná izolácia
- schopnosť zakryť drobné trhliny a nerovnosti
Nevýhody vinylových tapiet:
- zložitejšie inštalácia
Kam sa hodí vinylové tapety?
Moderné vinylové tapety sa osvedčí predovšetkým v kuchyni – umiestnením za kuchynskú linku získate nielen dizajnový, ale aj funkčný prvok odolný voči vode, pare, mastnote a ďalším nečistotám. Ak sú vinylové tapety označené tromi vlnkami, môžete ich s kľudným svedomím umiestniť do kúpeľne. Ich použitie sa vyvarujte iba bezprostredne okolo vane či sprchovacieho kúta.
Ako sa lepia vinylové tapety?
Lepenie vinylových tapiet môže vyžadovať pomoc odborníka, manipulácia s nimi je totiž o poznanie zložitejšia ako v prípade vliesových tapiet. Ak majú papierový podklad, lepí sa rovnako ako tapety papierové. To znamená, že lepidlo sa nanáša priamo na tapetu a ich prípadné odstraňovanie je tým pádom ťažšie.
Ďalšie druhy tapiet
Moderné tapety sa dnes ponúka predovšetkým v dvoch variantoch – vliesové a vinylové. Napriek tomu stále môžete natrafiť na menej časté druhy tapiet, ako sú tapety papierové a textilné. Poďme si v rýchlosti zhrnúť ich hlavné vlastnosti, výhody a nevýhody.
Textilné tapety
Ak túžite vo svojom byte po niečom jedinečnom a originálnym, zamerajte sa na ponuku luxusných textilných tapiet. Ich spodnú vrstvu tvorí papierový alebo vliesový podklad, vrchnú vrstvu potom textílie tvorená niťami, šnúrkami, lykom alebo plsťou. Niektoré textilné tapety sú ešte navyše ošetrené odolným náterom z vinylu.
Výhody:
- dobré tepelné a zvukové izolačné schopnosti
- tvarová stálosť
Nevýhody:
- náročnejší inštalácie vzhľadom k vyššej hmotnosti tapiet
Papierové tapety
Papierové tapety patrí medzi stálice na trhu, ktoré sa stále tešia obľube. Tvorí je jednovrstvový alebo dvojvrstvový papier, ktorý je razený, potlačený alebo krčený a podľa ktorého hmotnosti sa tapety rozlišujú na ľahké, stredne ťažké a ťažké. Svoje využitie nájdu v domácnostiach i komerčných priestoroch. Nemali by sa však umiestňovať do miestností s vysokou vlhkosťou vzduchu alebo na steny s prasklinami.
Výhody:
- nízka obstarávacia cena
- ľahko sa aplikujú na miesta, kde by iné tapety nedržali
Nevýhody:
- nižšia odolnosť
- náchylnosť k prevlhnutiu pri kontakte s vodou
- zložitejšie manipulácia
- rozmerová nestálosť pri lepení
- zložitejšie odstraňovanie