Nechcete investovať veľa do rekonštrukcie? Potom sú správnou voľbou vinylové tapety. Chcete sa cítiť ako na lúke? Zavítajte do sekcie tapety kvety. Alebo milujete prechádzky v lese? Tapeta sa vzorom drevo bude správnou voľbou pre Vaše steny. Zostáva sa len rozhodnúť pre tie správne motívy i farbu. Výberom tej pravej vinylové tapety ovplyvníte veľa.
Charakteristika Vinylové tapety:
Vinylové tapety vydrží naozaj veľa (na rozdiel od papierových). Sú vyrobené z umelého PVC, a nielenže tapeta vyzerá v interiéri perfektne, ale je aj extrémne tvrdá, odolná a ľahko sa udržuje v čistote. Vrchnú vrstvu tvorí vinyl, spodná papierový podklad. Pretože je povrch tapiet zosilnený, sú vhodné aj do vlhkých priestorov ako sú kuchyne a kúpeľne. Sú tiež skvelou voľbou pre kancelárie, haly aj gastro prevádzky. Výhodou týchto vinylových tapiet je ich štruktúrovaný povrch, ktorý pomôže zakryť nedokonalosti steny. Ak chcete však dosiahnuť najlepší výsledok, odporúčame prizvať si odborníka, ktorý vám tapetu nalepí!
PRÍPRAVA A POSTUP PRI LEPENIE VINYLOVÝCH TAPIET
1. Príprava steny na lepenie vinylové tapety:
Staré tapety a nátery dôkladne očistite najlepšie vodou, prípadne odmastite odstraňovačom tapiet. Povrch steny musí byť čistý, hladký, nemastný a suchý, aby sa netvorila pleseň. Jadrá z umakartu a rôzne nátery zdrsnite a dobre odmastite. Akékoľvek nerovnosti vyhlaďte použitím tmelu. Skontrolujte savosť povrchu! vykonajte kontrolu vlhkosti steny. Na stenu pripevnite igelitovú fóliu s rozmermi 10x10 cm a oblepte ju dookola lepiacou páskou. Vyčkajte 24 hod. Ak sa fólia neorosia, podklad je pre tapetovanie vhodný. Čerstvú omietku, sadrokartón a všetky nasiakavé podklady najprv ošetrite penetráciou, ktorá podklad dokonale zjednotí. Použite špeciálny prípravok alebo priamo lepidlo tak, ako je uvedené v návode. Ešte, než sa do neho pustíte do tapetovanie, je dobré stenu napenetrovať buď špeciálnym prípravkom, alebo priamo lepidlom, a to spôsobom uvedeným v návode.
V prípade, že je stena neabsorpčné, je nutné ju prebrúsiť skleným papierom - brúskou, do vyhladenie.
2. Potrebná výbava:
Správne vybrané náčinie Vám uľahčí prácu pri lepení tapety na stenu.
Ceruzka, vodováha, pravítko, olovnica, meter, zalamovacie nôž, nožnice, valček na lepidlo alebo tapetovacia štetku, mäkký tapetovacia kefu alebo prítlačný gumový valček, vedro, handra, rebrík, príslušné lepidlo.
3. Strihanie / rezanie tapety na stenu
Za použitia vodováhy (olovnica) a pravítka si starostlivo nakreslite na stenu vodiace zvislú čiaru. Odstrihnite alebo narežte tapetu tak, aby dĺžka tapety presahovala o 5 cm hore aj dole na zarovnanie. Odporúčame pripraviť si pár pruhov tapiet vedľa seba na zemi tak, aby vzor sedel a pasoval. Na vrh tapety si urobte značku, aby nedošlo k tomu, že nalepíte pás tapety obrátene.
4. Vlastné lepenie tapety na stenu
Lepidlo naneste rovnomerne valčekom alebo štetkou na tapetu. Nenechávajte lepidlo pôsobiť dlhšie, než je uvedené na návode, aby nedošlo k roztrhnutiu či pretiahnutie pruhu tapety. S lepením postupujeme od okna k dverám. Lepíme zhora nadol pozdĺž zvislej línie. Nalepenú tapetu vyhlaďte od stredu ku krajom (kvôli vzduchovým bublinám) tapetovacím kefou alebo prítlačným valčekom (ak nemáte, potom suchou a čistou handričkou). Pokiaľ bude v niektorom mieste príliš lepidlá, potom na strane pri vyhladzovaní vytečie. Majte vlhkú handričku pri sebe. Tapety lepíme na tak, aby sa stretávali tesne vedľa seba, a len v rohoch alebo kritických miestach ich môžete prelepiť cez seba. Okraje tapiet, ktoré dole presahujú, pomocou pravítka a odlamovacího noža odrežte. Lepíte Ak okenné výklenky, tapetu nechajte prečnievať a následne ju odrežte. Pred lepením zásuviek a vypínačov odskrutkujte kryt, nalepte tapetu, vyrežte a potom zaskrutkujte.
NEZABUDNITE VYPNÚŤ ELEKTRICKÝ PRÚD.
Keď Vám pruh tapety nedolieha v krajoch, potom opatrne odlupujú kraj a znovu pomazejte lepidlom a uhlaďte. Vždy lepte tapety za denného svetla, pri zatvorenom okne, dverách a nevypínajte kúrenie. Počas schnutia v miestnosti dodržte vyrovnanú teplotu, ideálne okolo 18 až 20 ° C. Ideálne je len mikrovetranie. Škodí prievan, neúmerné vetranie i prílišnej kúrenie. Dovoľte vinylové tapete schnúť minimálne 12 hodín, najlepšie potom 24 hodín, aby sa nevytvorili bubliny pod tapetou. Ak sa tak stane, hrču prepichnite a vytlačte vzduch. A je to za vami. Už zostáva len primontovať späť lišty, vypínače a zásuvky a vrátiť nábytok kam bude pasovať a je hotovo!
Za radiátory sa netapetuje. Stačí tapetu 10-15 cm založiť. Pri lepení tapety na umakartové jadro primiešajte do lepidla disperziu. Pri rekonštrukcii kúpeľní a sprchovacích kútov je vhodné každý spoj podlepiť čistú disperziou podľa návodu a na spoje neriedenou. Tiež je dôležité spodnú časť tapety nalepiť aspoň 10 cm pod vrchný okraj vane. Vaňu, umývadlo alebo sprchovací kút vhodne tesnením.
Pár trikov, ktoré by ste mohli použiť:
- Ak lepíte tapety, ktoré sa lepia každý druhý pruh hore nohami, číslujte a označte si zozadu vršok a spodok pruhov tapiet, ktoré ste odrezali, aby pri lepení nedošlo k pretočeniu.
- Majte odlamovací nôž naozaj ostrý. Použitú čepeľ radšej odlomte.
- Ak má tapeta pekne doliehať na stenu, strop a podlahu, vtlačte ju opatrne do hrán špachtľou.
Kroky pre odstránenie vinylové tapety: prevlhčite tapetu vodou (ideálne rozprašovačom) alebo odstraňovačom tapiet, aby ste zmäkčili lepidlo. Po dôkladnom vsiaknutí vody do tapety (cca po 20minutách) skúste za rožtek tapetu strhnúť. Ak sa trhá, zopakujte prevlhčenie. Od spodu hore. Ak nejde zložiť v celku, opatrne škrabkajte papierový podklad pomocou stierkového noža. Ak sa aj po dôkladnom namočení tapeta trhá, použite špachtľu. Staré lepidlo, ktoré zostalo na stene odstráňte vlhkou handričkou.
REKLAMÁCIE
Možno uplatniť za týchto podmienok:
- role tapety musí byť v originálnom balení, tj. nerozstříhaná, nerozrezané.
- ku každej reklamovanej úlohu musí byť priložená originálna etiketa s uvedeným číslom tapety a jej šarží
- reklamovať nemožno tapety, ktoré sú už nalepené.
Pre prípadné odlúpnutiu tapety, odporúčame ponechať si zvyšok lepidlá pre prípadnú úpravu štetčekom.