Batman by tento rok oslávil úctyhodných 85 rokov. Poďme sa pozrieť, aké tajomstvá pred nami Netopierí muž celý ten čas skrýval. Vedeli ste napríklad, že prvý film o Batmanovi režíroval Andy Warhol alebo že Arkham Asylum skutočne existuje a našli by ste ho v Massachusetts?
Stať sa Batmanom by vyšlo na 300 miliónov dolárov
Batman nie je superhrdina v pravom slova zmysle. Iste, bojuje proti zločincom a snaží sa nastoliť spravodlivosť v Gothame, ale v skutočnosti nemá žiadne superschopnosti. Teoreticky by sa Batmanom mohol stať ktokoľvek. Teda ktokoľvek, kto má veľa peňazí. Podľa knihy „Batman Unauthorized“ by stať sa Batmanom stálo zhruba 300 miliónov dolárov, čo zahŕňa 3,5 milióna dolárov za netopieriu jaskyňu a 2 milióny dolárov za Batmobil. Iné odhady uvádzajú celkovú čiastku takmer 1 miliardu dolárov.
Prvý film o Batmanovi režíroval Andy Warhol
Warhol vytvoril film bez súhlasu DC Comics a nazval ho „Batman Dracula“. Bohužiaľ ho premietal iba na svojich umeleckých výstavách, a navyše sa väčšina filmu stratila. Ak však chcete vidieť niekoľko scén z filmu, pozrite sa na dokument „Jack Smith a skaza Atlantídy“ z roku 2006.
Pôvodný Batmanov kostým bol červený
Napriek tomu, že sa niektoré prvky jeho kostýmu v priebehu rokov zmenili, Batmanov vzhľad zostal v podstate rovnaký. Tento vzhľad sa však od pôvodnej predstavy Boba Kanea drasticky líši. Postava mala stále netopierie krídla, ale bola blonďavá a nosila jasne červený spandexový oblek s dominovou maskou. Našťastie Kane od pôvodného nápadu upustil v prospech gotickejšieho vzhľadu.
Kevin Conroy je najdlhšie slúžiacim Batmanom
Netopierieho muža si v priebehu rokov zahralo niekoľko slávnych hercov, medzi nimi napríklad George Clooney, Christian Bale a naposledy Robert Pattinson. Najdlhšie slúžiacim Batmanom je ale niekto celkom iný - a my sa stavíme, že jeho meno vám nič moc nepovie. Je ním Kevin Conroy, americký herec, ktorý postavu nahovoril pred viac ako 20 rokmi. Svoj hlas prepožičal Batmanovi prvýkrát na začiatku 90. rokov v seriáli Batman: The Animated Series a neskôr aj v ďalších animovaných filmoch a videohrách Arkham. Bol to práve Conroy, kto prišiel s nápadom zmeniť hlas, keď sa z Bruce Wayna stane Batmanom.
Batman a Joker spojili sily. A nie raz
Znie to neuveriteľne? Avšak je to pravda! Batman skutočne neraz spojil svoje sily so svojim najsmrteľnejším rivalom. Najpozoruhodnejšie bolo, keď Jokerov dvojník zabil Tučniaka a skutočný Joker vyzval Batmana, aby očistil jeho meno od zločinu, ktorý nespáchal.
Veľa slávnych prvkov pochádza z televízie, nie z komiksu
Aj keď väčšina vecí, ktoré si spájame s Batmanom, pochádza z komiksov, niekoľko slávnych prvkov sa po prvýkrát objavilo na obrazovke. Napríklad seriály o Batmanovi zo 40. rokov 20. storočia stáli za vznikom Netopierej jaskyne a úpravou Alfredovho vzhľadu, pretože pôvodne to bol hrubý, nemotorný detektív, ktorý bol využívaný iba na komediálne účely. Tiež Harley Quinn, pôvodne psychiatrička z Arkhamu, ktorá sa zamilovala do Jokera, sa v skutočnosti objavila až v 90. rokoch v seriáli „Batman: The Animated Series“.
Fanúšikovia rozhodli o osude Robina
DC nechalo v roku 1988 fanúšikov rozhodnúť o osude Robina. Predchádzajúce vydanie končilo Robinom zviazaným v skladisku a fanúšikovia mali možnosť sa ozvať a hlasovať o tom, či má žiť, alebo zomrieť. Hlasovanie bolo tesné, ale nakoniec sa fanúšikovia rozhodli postavu zabiť. Určite však neboli pripravení na jeho násilný koniec z rúk Jokera ani na to, že sa znova objavia ako zákerný Red Hood.
Arkham Asylum je skutočné
Predlohu pre neslávne preslávené sanatórium pre duševne chorých Arkham Asylum našli tvorcovia v knihách H. P. Lovercrafta. Známy autor poviedok v nich popisuje Sanatoritum ležiace vo fiktívnom meste Arkham v štáte Massachusetts. Tam sa pritom nachádza skutočná psychiatrická liečebňa Danvers State Hospital, ktorou sa Lovercraft pri písaní inšpiroval.
Batman je kľúčovým členom Ligy spravodlivosti
Batman je jedným zo zakladajúcich členov Ligy spravodlivosti. Ide o tím superhrdinov z komiksových príbehov publikovaných vydavateľstvom DC Comics. Pôvodnú zostavu tvorili Superman, Batman, Wonder Woman, Flash (Barry Allen), Green Lantern (Hal Jordan), Aquaman (Arthur Curry) a Martian Manhunter. Zostava tímu sa však často menila a po boku Batman sa tak objavil aj Green Arrow, Captain Marvel, Hawkman alebo Cyborg.
Nolanov scenár vznikal v jeho súkromnom brlohu
V počiatkoch písania scenára pre filmovú trilógiu o Batmanovi mali Nolan a jeho kolega David S. Goyer vlastný brloh, kde písali prísne tajný scenár. Nie, nebola to Batmanova jaskyňa, ale v skutočnosti Nolanova vlastná garáž, v ktorej si nechal postaviť model Gotham City. Scenár bol tak prísne strážený, že vedúcim pracovníkom Warner Bros. nebola poskytnutá kópia scenára na prečítanie, ale museli sa dostaviť do Nolanovej garáže, aby si ho prečítali. A to za prítomnosti režiséra a Goyera.