Americký štýl bývania síce nie je v našich končinách príliš rozšírený, to ale neznamená, že sa ním nemôžete inšpirovať pri zariaďovaní vlastného bytu či domu. Ako na to, aby ste sa čo najviac priblížili svojmu americkému snu?
Čo je americký štýl bývania?
Čo je na americkom štýle bývania tak fascinujúceho? Napríklad to, že je úplne iný, než na čo sme v Európe zvyknutí. Americkému interiéru dominujú veľké a otvorené priestory, nadčasový nábytok, vintage dekorácie a moderné spotrebiče. Je tak skvelou ukážkou toho, ako je možné spojiť tradície a kultúru s moderným spôsobom života.
Čím sa vyznačuje tradičný americký interiér?
- Tradičné americké bývanie pôsobí veľmi útulne a domácky. Môžu za to dekorácie, textilné doplnky, veľké okná aj teplé kombinácie farieb a koberce s dlhým vlasom.
- Vybavenie americkej domácnosti je inšpirované tradíciami, kultúrou i etnickým príslušenstvom majiteľov, zároveň však drží krok s dobou.
- Centrom rodinného života je obývacia izba spojená s kuchyňou a jedálňou. Práve tu sa odohráva väčšina aktivít.
- Pri zariaďovaní bytu v americkom štýle sa používajú tradičné materiály, ako je masívne drevo, kameň, betón a tehla, ale aj kov alebo mramor.
- Medzi dekoráciami sa vynímajú ako moderné solitéry, tak vintage kúsky z pôdy alebo blšieho trhu, ktorým majitelia vdýchnu druhý život.
- Pre Američanov je typická snaha využiť každý voľný priestor na maximum. Ako šatník alebo upratovacia miestnosť preto poslúži výklenok pod schody, zatiaľ čo rozšírené medziposchodie je ideálne pre umiestnenie knižnice.
- V žiadnom americkom byte nesmie chýbať klimatizácia, ktorá slúži nielen na ochladzovanie vzduchu, ale aj na kúrenie. S radiátormi sa tu preto stretnete len zriedka.
Americký dom vs. americký byt
Americký štýl bývania sa značne líši podľa toho, či je reč o americkom dome, alebo byte. Aké sú hlavné rozdiely?
Americký dom je domovom pre rodiny s deťmi
Keď prechádzate typickým americkým predmestím, zaujmú vás honosné, napriek tomu malebné domy s predzáhradkou a zadným dvorom, kde sa väčšinou nachádza bazén, gril alebo celá vonkajšia kuchyňa. Vnútri domu by ste potom našli priestrannú obývaciu izbu spojenú s kuchyňou a jedálňou, niekoľko spální a kúpeľní, samostatné šatne a potrebnú izbu pre hostí. Čo naopak väčšinou chýba, je predsieň alebo chodba.
K americkému domu ďalej patrí priestranná garáž prístupná z domu a široké parkovacie státie pre ďalšie autá. Aby sa Američania nemuseli zložito otáčať, tak majú pred domami malé kruhové objazdy, na ktorých svojho plechového miláčika pohodlne otočia.
Americký byt je uspôsobený pre mladých
Zatiaľ čo americké domy patria skôr na predmestie, kde žijú rodiny s deťmi alebo seniori, v centrách miest prevládajú byty s oveľa menšou podlahovou plochou. Väčšinou sa jedná o útočisko mladých a slobodných, ktorí pri zariaďovaní interiéru čerpajú inšpiráciu z moderných architektonických štýlov. V amerických bytoch tak prevláda industriálny štýl a moderne poňaté retro, pre ktoré je typická kombinácia červenej a čiernej farby, chrómovaný nábytok a pop-artové obrazy.
Stropné svetlo patrí len do obývacej izby
Zaujímavosťou amerických domácností je takmer úplná absencia stropných svetiel. Jediným miestom, kde možno nájsť luster, je tak obývacia izba. V ostatných miestnostiach sa ako hlavný zdroj svetla používajú stolné a nástenné lampy, ktoré väčšinou svietia naraz.
Dekorácie ctí kultúru majiteľov
Neoddeliteľnou súčasťou amerického bývania sú dekorácie, ktoré odkazujú k tradíciám, kultúre a etnickej príslušnosťou obyvateľov. Okrem nich tu nájdete ako moderné umelecké solitéry, ako sú originálne vázy, abstraktné obrazy alebo ozdobné svietniky, tak kúsky z druhej ruky, ktoré bývanie vtlačia autenticitu. Jedná sa najmä o plechové cedule, drevené hodiny s patinou alebo retro dózy na potraviny.
Inšpirácia pre interiér v americkom štýle
Americké interiéry väčšinou poznáte len z hollywoodskych filmov, preto môže byť ťažké predstaviť si ich do všetkých detailov. Z toho dôvodu vám prinášame poriadny kus inšpirácie na bývanie v americkom štýle.
Ako vyzerá americká obývačka
Útulnej obývacej izbe dominuje kožená alebo čalúnená sedacia súprava, ktorú dopĺňajú kresielka, taburety a samozrejme konferenčný stolík na odkladanie občerstvenia. Jednu stenu potom spravidla zaberá veľká knižnica, zatiaľ čo naproti nej praská drevo v tehlovom krbe, na ktorom bývajú vystavené rodinné fotografie.
Chýbať nesmie televízor so širokou uhlopriečkou a kvalitným zvukovým systémom, ktorý v americkej domácnosti predstavuje nekonečný zdroj zábavy. Vo väčších domoch sa dokonca môžete stretnúť so samostatnou izbou, ktorá slúži ako domáce kino.
Ako vyzerá americká kuchyňa
Američania si na varenie príliš nepotrpia, napriek tomu vás v kuchyni na prvý pohľad zaujme priestranná kuchynská linka. Tá býva vyrobená z masívneho dreva, ktorú dopĺňa doska z kameňa, betónu alebo mramoru. Čo sa týka farebnosti, stretnúť sa môžete ako s neutrálnymi tónmi bielej, šedej a béžovej, tak pastelovými odtieňmi, ktoré sú inšpirované retro obdobím 60. rokov. Za kuchynskou linkou sa uplatňujú ako obklady, tak umývateľné tapety.
Výrazným prvkom kuchynskej linky je bezpochyby veľký plynový sporák so 4-6 horákmi. Zo spotrebičov ďalej nechýba rúra, mikrovlnka, rýchlovarná kanvica, ale aj menší pomocníci, ako je hriankovač, sendvičovač alebo waflovač, s pomocou ktorých vykúzlite rýchle a chutné raňajky alebo desiatu.
Skutočným stredobodom kuchyne je ale chladnička - a nie len tak hocijaká, ale rovno tá americká, ktorá sa napokon zabývala aj v českých domácnostiach. V USA sa pre ňu vžil názov chladiacej skrine a nie je sa čomu diviť. Ide o dvojdverovú chladničku s objemom až 400 litrov, kam sa zmestí skutočne všetko, na čo máte chuť. Okrem chladenia a uchovávania potravín slúži na iné veci – bežne sa v nej nachádza zásobník pitnej vody a dávkovač ľadu.
Tip: Američania si na dvere chladničky často píšu odkazy alebo nákupné zoznamy. Inšpirujte sa nimi a kúpte si sadu magnetov a poznámkový blok, aby ste už na nič dôležité nezabudli.
Ako vyzerá americká spálňa
V strede miestnosti sa nachádza majestátna posteľ s vysokým čalúneným čelom, ktorá býva položená na huňatom koberci. Medzi nevyhnutné doplnky patrí veľký počet dekoratívnych vankúšikov a ozdobný pléd, ktorým sa posteľ cez deň zakrýva, ale aj kvetinová tapeta.
V spálni ďalej nesmie chýbať veľká šatníková skriňa s posuvnými dverami alebo rovno samostatná šatňa, ideálne prepojená s kúpeľňou. Ženy si v spálni môžu vytvoriť svoj osobný kútik, kam umiestni kozmetický stolík so zrkadlom a pohodlné kresielko.
Ako vyzerá americká kúpeľňa
S kúpeľňami v Amerike nešetrí. Pokiaľ to priestor umožňuje, má každý člen domácnosti svoju vlastnú kúpeľňu a väčšinou sa nezabúda ani na hostí. Kúpeľňa býva spojená s toaletou, ku ktorej patrí bidet. Ďalej by ste tu našli priestrannú vaňu alebo aspoň moderný sprchovací kút typu walk-in, ktorý je vybavený tropickým dažďom, masážnymi tryskami a sedátkom pre čo najväčšie pohodlie. Nad umývadlom, ktoré často býva dvojité, nesmie chýbať veľké osvetlené zrkadlo.
Čo sa týka materiálov a farieb, v americkej kúpeľni prevláda biela farba v kombinácii s lesklou dlažbou a obkladmi. Sem tam sa objavujú kamenné, betónové či mramorové prvky (často pozlátené či pochrómované), ktoré kúpeľni dodávajú luxusný vzhľad.