Kúpi sa vám doma športové vybavenie a oblečenie? V predsieni zakopávate o cyklistické kolo a zo skrine na vás padajú lyže aj s paličkami? Poradíme vám, ako si prakticky zariadiť byt a vykúzliť úložné priestory aj tam, kde sa to zdá nemožné.
Priestor na medaily a trofeje
Medaily, poháre a ďalšie trofeje pripomínajú vaše športové úspechy. Je teda jasné, že ich chcete mať dennodenne na očiach. Kam ich ale v byte umiestniť? Diplomy vložte do rámu a zaveste na stenu, poháre vystavte na police a medaily umiestnite na špeciálny vešiak z dreva alebo kovu. Vyrobiť si ho môžete nechať aj na mieru - s vlastným menom a motívom daného športu. Stane sa z neho osobitá bytová dekorácia, ktorú nikto iný nevlastní.
Kam so športovým vybavením?
Miesto pre medaily a trofeje ste našli, ako ale na uloženie športových potrieb a športového oblečenia? Úložné priestory v byte je možné vykúzliť hneď niekoľkými spôsobmi.
Vstavané šatníkové skrine
Prvou možnosťou, ktorá vás s najväčšou pravdepodobnosťou napadne, sú vstavané šatníkové skrine. Vďaka nim využijete maximum priestory, ktoré váš byt ponúka. Ak nemôžete zohnať šatníkovú skriňu, ktorá vyhovuje vašim požiadavkám, nechajte si ju vyrobiť na mieru. Šikovný stolár vezme do úvahy nielen rozmery miestnosti, ale predovšetkým vaše priania a potreby.
Nástavce na skrine
Nechce sa vám investovať do novej šatníkovej skrine? Nemusíte. Stačí, ak tu existujúci opatríte nástavcom, vďaka ktorému využijete aj zvyšný priestor pod stropom. Ten je ideálny na uloženie najmä sezónnych vecí, ako je lyžiarske vybavenie.
Úložné priestory v podhľadoch
Pri priestore pod stropom ešte chvíľu zostaneme. Ak máte vysoké stropy, ponúka sa vám možnosť vybudovania podhľadu. Vznikne tak múdro riešený úložný priestor, ktorý nijako nenarušuje celkový koncept interiéru. Realizácia stropného podhľadu vám síce zaberie trochu času, z výsledku však budete nadšení.
Regály, police a policové systémy
Skrine máte napchaté na prasknutie? Zamerajte svoju pozornosť na steny. Klasické kovové, ale aj drevené regály, police alebo celé policové systémy toho často pojmú viac, než si myslíte. Športové vybavenie na nich môžete jednoducho vystaviť alebo ho najskôr vložiť do úložných boxov a krabíc, ktoré ešte len vyskladáte do políc.
Skryté úložné priestory
Úložný priestor často ponúkajú nielen skrine, ale aj ďalší nábytok. Posteľ, pohovka alebo napríklad jedálenská lavica sa tak môžu stať ideálnym miestom pre vaše športové potreby a oblečenie.
Prenájom úložného priestoru
Robili ste, čo ste mohli, napriek tomu už sa vaše športové vybavenie do bytu nezmestí? Zvážte prenájom úložného priestoru v blízkosti vášho bydliska. Môže ísť o pivničnú kóju, sklad alebo napríklad nepoužívanú dielňu či garáž.
Tip: Najprv si ale dobre spočítajte, či sa vám prenájom z dlhodobého hľadiska oplatí. Možno totiž zistíte, že bude výhodnejšie zaobstarať si väčší byt alebo dom.
Ako na uloženie bicykla?
Ak ste prepadli cyklistike, zrejme riešite rovnaký problém, ako celý rad vašich súkmeňovcov. Kam uložiť bicykel? Pokiaľ nevlastníte pivnicu ani garáž, je táto otázka vskutku na mieste. Cyklistické kolo totiž na rozdiel od kolieskových korčulí alebo tenisovej rakety nevtlačíte do skrine ani pod posteľ. Nezostáva preto nič iné, než koho zavesiť – v podstate ako obrázok.
- Bežne sa používajú háky ukotvené do steny: buď dva v rovnakej výške, na ktoré sa koleso zavesí za rám na stenu naplocho, alebo jeden pod stropom, na ktorý sa bicykel zavesí za ráfik.
- Menej častým variantom je inštalácia kladkového držiaka. V takom prípade sa do stropu pripevní kovová traverza s kolieskami, kadiaľ je prevlečená kladka s úchytnými háčikmi. Tie sa zaklesnú za riadidlá a sedlo, aby ste bicykel ľahko za povraz vytiahli až hore.
V oboch prípadoch počítajte s tým, že múr nezostane úplne bez úhony. Kozmetické nedokonalosti vám ale pomôže zakryť tapeta alebo fototapeta.
Ako na uloženie lyží?
O niečo jednoduchšie je uskladnenie lyžiarskeho vybavenia. K tomu vám poslúži špeciálny plastový panel s vylisovaným háčikom na paličky a štrbinou na uchytenie lyží. Ak je nutné lyže uskladniť horizontálne, je možné použiť dva kovové nosníky, na ktoré sa lyže položia ako police.
Domáce fitness
Ošemetná situácia nastáva v prípade, že zo všetkého najradšej športujete doma. V takom prípade nepotrebujete iba priestor na uskladnenie športových potrieb a oblečenia, ale aj priestor na samotné cvičenie.
Pro domácu posilňovňu si vyčleňte samostatnú, dobre vetrateľnú miestnosť s plochou aspoň 10 m². Pokiaľ ju nemáte k dispozícii, vytvorte si cvičebný kútik v spálni, pracovni alebo v obývacej izbe. Menšie športové pomôcky a náčinie môžete poskladať do políc alebo do úložných boxov. Naopak väčšie cvičebné stroje len tak neschováte – môžete si však zaobstarať ich skladaciu variantu av medziobdobí ich uložiť napríklad za skriňu alebo pod posteľ.
Aj byt pre športovcov potrebuje dekorácie
Aj keď si na skrášľovanie svojho domova príliš nepotrpíte, na dekorácie by ste rozhodne nemali úplne zanevrieť. Vyberajte ale tie tematické - dobre budú vyzerať už spomínané vešiaky na medaily a zarámované diplomy. Okrem nich môžete do svojho príbytku zaobstarať motivačný plagát, vtipnú ceduľu alebo obraz so športovou tematikou.
Priestor na sušenie bielizne
Pri zariaďovaní bývania pre športovcov odporúčame nezabudnúť priestor na sušenie bielizne. V ideálnom prípade mu vyčleňte samostatnú miestnosť, respektíve práčovňu so sušiarňou. Malo by ísť o vetrateľnú miestnosť, kde bude bielizeň dobre schnúť bez toho, aby zatuchla.
V menších byte však nie je priestor na sušenie bielizne práve veľkorysý. Občas bývajú k dispozícii zdieľané sušiarne, spravidla umiestnené v pivničnom priestore. Pokiaľ túto možnosť nemáte, sušiak s bielizňou môžete rozložiť napríklad na balkóne či terase, v predsieni alebo v inej miestnosti, kde sa pravidelne vetrá. Ultimátnym riešením je potom obstaranie sušičky bielizne, z ktorej oblečenie preložíte rovno do skrine.