Chcete do svojho života vniesť poriadok, pokoj a harmóniu? Inšpirujte sa japonským štýlom bývania, ktorý stavia na jednoduchosť a striedmosť. Nechýbajú v ňom prírodné materiály, zemité odtiene a tradičné japonské dekorácie.
Čo je japonský štýl bývania?
Základom tradičného japonského bývania je zen, ktorý značí jednoduchosť a striedmosť. Interiér v japonskom štýle je preto čistý, vzdušný a minimalistický, zároveň sa však vyznačuje variabilitou, nápaditosťou a zmyslom pre detail. Inšpiráciu čerpá tak z východnej filozofie a feng-shui, ako aj z prírody, ktorá sa premieta do použitých materiálov, dekorácií i motívov.
Tip: Na prvý pohľad vám japonský interiér môže pripomínať minimalistický štýl bývania, s ktorým má mnoho spoločného. Zaujíma vás viac? Prečítajte si, ako na minimalizmus v interiéri.
Zdroj: pixabay.com
Čím sa vyznačuje japonský interiér?
- Typickú japonskú atmosféru navodzujú prírodné materiály, ako je drevo, bambus a kameň, rovnako ako hodváb alebo ryžový papier.
- Spojenie s prírodou ďalej zaisťujú zelené rastliny, predovšetkým bonsaje a bambusy, ktorým Japonci venujú láskyplnú starostlivosť.
- Pri zariaďovaní interiéru v japonskom štýle stavte na svetlé farby v kontraste čiernej, červenej a zlatej, nestratia sa ale ani zemité odtiene zelenej a hnedej.
- Okrem klasickej výmaľby sa používajú aj tapety s najrôznejšími motívmi, ktoré odkazujú k prírode a východnej filozofii. Príkladom môže byť fototapety s Budhom, ktoré navodzujú pocit pokoja a harmónie.
- Miestnostiam dominuje praktický, jednoduchý a ľahký nábytok, ktorý sa dá ľahko premiestňovať.
- Japonci uprednostňujú ľahko udržiavateľné podlahy z bambusu alebo laminátu. Použiť ale môžete aj tkaný alebo rebrovaný koberec av prírodných odtieňoch ako je béžová, piesková či šedá s nenápadnými textúrami.
- Okná sa ničím nezakrývajú, aby do interiéru prúdil dostatok prirodzeného svetla. Prípadne je možné použiť svetlé, ľahké panelovézáclony alebo posuvné žalúzie.
- Keď sa zotmie, japonský byt osvetlí tradičné japonské lucerny s tienidlom z ryžového papiera.
Ako vyzerá tradičný japonský nábytok?
Pre Japoncov nie je neobvyklé, že počas dňa premení miestnosť z obývačky na jedáleň, a nakoniec v spálni. Z toho dôvodu dávajú prednosť praktickému a ľahkému nábytku, ktorý je možné ľahko premiestňovať. Medzi klasický japonský nábytok, ktorý nechýba snáď v žiadnej tradičnej domácnosti, patria najmä tatami, futony a posuvné steny.
- Tatami – rohože, ktoré sa často využívajú ako podlahová krytina. Sú vyrobené z pevne spletenej ryžovej slamy a majú univerzálne rozmery aj použitie. Dá sa na nich sedieť, ležať, ale aj spať.
- Futony – japonská alternatíva nášho sedacieho vreca, ktorá sa perfektne prispôsobí telu. Sú ľahké, skladné a vyplnené bavlnou.
- Posuvné látkové steny – kombinácia ľahkého dreveného rámu a japonského papiera alebo látky, ktorá slúži najmä na zatienenie. Najčastejšie sa zhotovujú od stropu až k podlahe av interiéri predstavujú ľahšiu alternatívu klasických posuvných dverí.
S doplnkami v japonskom interiéri šetrite
V Japonsku si na prílišnú zdobnosť nepotrpia, takže pri zariaďovaní bytu v japonskom štýle to s dekoráciami nepreháňajte. V tomto ohľade vám najlepšie poslúži obraz s feng-shui motívmi, vhodne vystavená čajová súprava alebo vonné tyčinky. Tiež si môžete skúsiť vytvoriť japonský kvetinový aranžmán – takzvanú ikebanu, ktorej kúzlo spočíva v harmónii, lineárnych aspektoch, rytme a farbách.
Japonská obývačka je centrom rodinnej pohody
Stredobodom obývacej izby by mala byť praktická sedacia súprava, ktorú doplníte futónom, taburety alebo vankúšikmi na sedenie. Chýbať by nemal ani nízky konferenčný stolík, prípadne čajový stolík.
Čo naopak do japonskej obývačky nepatrí, je klasická obývacia stena. V Japonsku dávajú prednosť nízkemu nábytku s múdro riešeným úložným priestorom, kam sa schová všetko potrebné. A čo televízia? Pokiaľ ju vlastníte, skúste ju schovať napríklad do posuvnej skrine, aby nepôsobila rušivým dojmom. Namiesto nej ozdobte stenu oproti sedacej súprave tapetou s prírodnými motívmi, ktorá navodí pocit pokoja a harmónie.
Tip: Ak máte obývaciu izbu spojenú s kuchyňou a jedálňou, použite na ich oddelenie paraván.
Japonská spálňa slúži primárne odpočinku
Spálňa inšpirovaná japonským štýlom slúži primárne ako miesto odpočinku, preto by mala byť jednoducho a jednoducho zariadená. Dominantou je nízka posteľ, ktorú často nahrádza už spomínaný futon. Nad čelo postele zaveste kvetinový obraz a po stranách umiestnite praktické nočné stolíky, ideálne v tvare kocky, na ktorých sa bude vynímať stolná lampa s tienidlom z ryžového papiera.
V japonskej kúpeľni načerpáte energiu
Pre Japoncov je kúpeľňa miestom, kde si môžu po náročnom dni oddýchnuť a nerušene meditovať. Základom je priestranná vaňa, prípadne moderne zariadený a vybavený sprchovací kút, tzv. walk-in. K úplnému uvoľneniu vám ďalej dopomôžu prírodné materiály a zemité tóny farieb, ale aj sviečky, vonné tyčinky, kúpeľové oleje alebo relaxačná hudba.
Japonská záhrada ako oáza pokoja
Japonský štýl bývania je veľmi úzko spätý s prírodou, preto nie je divu, že mnohé jeho prvky sú k videniu aj v japonskej záhrade. Krásna zenová záhrada pritom môže vzniknúť aj na veľmi malej ploche. V japonskej záhrade by ste našli jazierku či potok, kamene, piesok a typickú vegetáciu ako pivonky, bambus, okrasné trávy, zakrpatené druhy borovíc, japonské čerešne a sakury alebo rododendrony. Chýbať by nemali ani typické doplnky – napríklad mostíky z dreva i kameňa, vázy, kamenné svietidlá, sošky Budhu, slnečné hodiny, napájadlá a zvonkohry.