Chystáte sa ponúknuť svoj byt na prenájom? Zistite, prečo a ako ho zariadiť, aby ste ho obsadili čo najskôr. S našimi tipmi na seba záujemcovia o prenájom nenechajú dlho čakať.
Prenájom nezariadeného bytu
Prenajímať samozrejme môžete aj nevybavený byt. Pozor ale na to, čo presne to znamená - zariadená kúpeľňa a kuchyňa je totiž štandard, s ktorým sa počíta vždy. Taký byt ocenia predovšetkým dlhodobejší nájomcovia s vyhraneným vkusom, ktorí si interiér zariadia podľa svojich predstáv.
Prenájom zariadeného bytu
Druhou možnosťou je prenajímať kompletne zariadený byt, ktorý ponúka všetko potrebné na každodenný život. K základnému vybaveniu bytu patrí úložné priestory, posteľ, sedačku, stoličky, stôl a kuchynské spotrebiče. Takýto byt budú vyhľadávať najmä študentov, Ktorí si nemôžu dovoliť investovať väčšie čiastky do vybavenia, alebo krátkodobí nájomcovia. Napríklad podnikatelia alebo cudzinci na pracovnom pobyte.
Pokiaľ sa rozhodnete prenajímať zariadený byt, počítajte s tým, že vás to spočiatku bude stáť viac peňazí. Tie sa vám ale čoskoro vrátia. Za zariadený byt si totiž môžete účtovať vyšší nájom. Zvlášť pokiaľ ste na vybavení nešetrili a svojim nájomcom poskytujete nadštandard v podobe nábytku z masívneho dreva alebo moderných spotrebičov.
Výhody prenajímania zariadeného bytu
- Vďaka zariadeniu vynikne váš byt medzi ostatnými ponukami.
- Máte väčšiu šancu, že nájomca nájdete ľahšie a za kratšiu dobu.
- Zariadený byt vám dáva možnosť účtovať si vyššie nájomné.
- Byt môžete prenajímať aj na platforme Airbnb.
Nevýhody prenajímania zariadeného bytu
- Do zariadenia bytu musíte investovať viac peňazí.
- Všetkým sa do vkusu netrafíte. Niektoré nájomca môže zariadenie bytu dokonca odradiť.
- Existuje riziko, že vám nájomca vybavenie bytu poškodí alebo úplne zničí. Myslite na to v zmluve.
Ako vybaviť byt na prenájom? Neutrálne a nadčasovo
Pri zariaďovaní bytu na prenájom by ste sa nemali nechať ovplyvniť svojim osobným vkusom ani súčasnými interiérovými trendmi. Najviac záujemcov oslovíte, ak stavíte na osvedčený minimalizmus, neutrálne odtiene farieb a nadčasový design. Takto zariadený byt neurazí ani nenadchne a nájomca si ho môže ľahko prispôsobiť podľa svojich predstáv.
Čo si pod minimalizmom a nadčasovým designom predstaviť? Poďme sa na to pozrieť krok po kroku. Vezmeme to pekne od podlahy!
Začnite od podlahy
Hoci plávajúca podlaha alebo drevené parkety vyzerajú dobre, do prenajímaného bytu sa príliš nehodí. Rozliaty pohár vody alebo zle zatvorený sprchovací kút by totiž mohli znamenať ich koniec. Preto aspoň v kúpeľni a kuchyni stavte na klasickú dlažbu. Položiť ju môžete aj vo zvyšku bytu, pokiaľ sa nájomníkom nebude páčiť, jednoducho ju prekryjú kobercom, linem alebo korkom.
Dobrou voľbou je tiež PVC linoleum, ktoré sa dá ľahko a lacno vymeniť. Rovnako tak vinylová podlaha môže byť fajn riešením, ktoré vás nezruinuje. Navyše na seba môže vziať podobu takmer akéhokoľvek prírodného materiálu.
Steny zahaľte do svetlých tónov
Rovnako ako podlahy ani steny by na seba nemali pútať prílišnú pozornosť. Chybu neurobíte, ak ich necháte čisto biele. Ba práve naopak – dáte tak možnosť vyniknúť drevenému nábytku, designovým hodinám alebo moderným obrazom. Okrem klasickej bielej farby sa vám ponúkajú aj ďalšie neutrálne odtiene, ako je krémová, béžová alebo vanilková, svetlé šedé a hnedé odtiene alebo pastelové farby.
A zostávať nemusíte ani pri klasickej výmaľbe. Aspoň niektorú zo stien môžete oživiť tapetou – aj tu ale voľte tak, aby nepôsobila rušivo.
Pri robení nábytku buďte kreatívni
Je lepšie zaobstarať drahý a kvalitný nábytok s vidinou toho, že vydrží dlhšie? Alebo zvoliť lacnejšiu alternatívu, ktorej prípadná obmena vás finančne nezruinuje? Väčšina bytových dizajnérov odporúča oba varianty skombinovať.
Niektoré kusy nábytku sa oplatí nechať vyrobiť na mieru – jedná sa najmä o šatníkové skrine a komody do atypických bytov. Ostatný nábytok môžete s pokojným svedomím nakúpiť v obchodnom dome.
Na zváženie sa ponúka ešte tretia možnosť - renovácia staršieho nábytku, Pre ktorý inde nemáte využitie. Často stačí len nový náter, obmena úchytov alebo napríklad samolepiaca tapeta a parádny vintage kúsok je na svete. A v podstate zadarmo.
Sedaciu súpravu vyberajte s rozmyslom
Väčšine nájomníkov sťahovania uľahčíte, ak do bytu vopred zaobstaráte sedaciu súpravu. Ako ale vybrať tú pravú? Záleží jednak na dispozíciách bytu, jednak na type nájomcov, ktorých chcete osloviť.
Napríklad v čašníčka nájde uplatnenie rozkladacia sedačka, ktorú nájomcovi pohodlne premení na lôžko na spanie. Do menšieho bytu pre dvoch dáva zmysel zaobstarať dvoj- až trojmiestne sofa, zatiaľ čo väčší rodinný byt si zaslúži priestrannou sedacou súpravou, ktorú možno doplniť o kreslo alebo taburet.
Výber postele nechajte na nájomníkoch
Zatiaľ čo sedaciu súpravu nájomníci väčšinou ocenia, o posteli sa to povedať nedá. Nielenže sa jedná o pomerne intímnu záležitosť, ale každý má o posteli trochu inú predstavu. Niekomu vyhovuje manželské lôžko so šírkou 180 cm, zatiaľ čo niekto iný spí zásadne v posteli o veľkosti king size. Keď už sa rozhodnete zariadiť byt aj posteľou, nechajte na nájomníkoch aspoň výber matraca.
Dekorácií použite ako šafranu
S dekoráciami to v prenajímanom byte príliš nepreháňajte. Myslite na to, že nie každému sa trafíte do vkusu. Radšej preto stavte nanadčasové kúsky, ktoré harmonicky doplnia interiér av prípade potreby ich možno ľahko a rýchlo vymeniť. Môžu to byť potrebné nástenné hodiny, závesy na okná alebo umelecké obrazy.
Rozhodne sa nepúšťajte do bezhlavého robenia dekoračných vankúšikov, tkaných koberčekov a už vôbec nie posteľnej bielizne alebo uterákov a osušiek. Rovnako tak by mali byť tabu všetky osobné predmety, rodinné fotky alebo suveníry z vašich ciest. To všetko si môžete vystaviť vo svojom vlastnom byte, nie však v tom, ktorý prenajímate.
Doprajte nájomcom úložné priestory
Úložné priestory nájomcovi určite ocenia, zvlášť ak k bytu nepatrí komora alebo pivnica. Snažte sa preto, aby ich bol skutočne dostatok. Chýbať by nemala minimálne jedna priestranná šatníková skriňa doplnená o menšie komody a skrinky. Skvelú službu urobia otvorené policové systémy a regály, ktoré môžu v interiéri plniť hneď niekoľko funkcií. Navyše vďaka nim využijete celú výšku stien až k stropu. V malom byte môže úložný priestor ponúknuť aj sedacia súprava, posteľ alebo napríklad jedálenská lavica.
Najviac pozornosti venujte kúpeľni a kuchyni
Práve tieto dve miestnosti najviac rozhodujú o tom, či si nájomca vyberie váš byt alebo pôjde (pomyselne aj doslova) o dom ďalej. Takže ako zariadiť kúpeľňu a kuchyňu, aby boli vaši nájomníci spokojní? V oboch prípadoch sa oplatí staviť na moderný a nadčasový interiér, ktorý sa bude páčiť väčšine.
Kúpeľňa tón v tóne
Do kúpeľne sa hodí veľkoformátové obklady v neutrálnom odtieni, ktoré môžete kombinovať s benátskym štukom, betónovou stierkou alebo vinylovou tapetou. Čo sa týka vybavenia, základom je umývadlo, úložné a odkladacie priestory, zrkadlo a sprchovací kút. Pokiaľ vám to priestor umožňuje, môžete do kúpeľne zaobstarať aj vaňu.
Aj renovovaná kuchyňa sapočíta
A čo kuchyňa? Ak kupujete novú kuchynskú linku, vyberajte tú bielu alebo nerezovú a doplňte ju spotrebičmi v rovnakom prevedení. Pracovnú dosku voľte z odolných materiálov, ktoré sa ľahko udržujú. Vhodným kandidátom je predovšetkým žula, siahnuť ale môžete aj po kompaktnom lamináte. Ten vás vyjde lacnejšie a navyše na seba dokáže vziať podobu betónu, mramoru, dreva alebo už spomínanej žuly.
Staršiu kuchynskú linku skúste zrenovovať. Často stačí vymeniť dvierka, úchyty a pracovnú dosku. Ešte lacnejšie vás vyjde, pokiaľ skrinky polepíte samolepiacu tapetu vo vami zvolenom dekore. Tapetu môžete napokon umiestniť aj na stenu za kuchynskú linku – získate tak odolný a ľahko umývateľný povrch, ktorý neohrozí striekajúca voda ani mastník.