Kto hovorí, že suterénne priestory nemožno premeniť na moderné a pohodlné bývanie? Chce to len správny prístup – múdro vyriešiť nedostatky, vyzdvihnúť prednosti a zapojiť kreativitu. Poradíme vám, ako na premenu suteréne na byt, v ktorom bude radosť bývať.
Chcete cenovo dostupné bývanie?
Izby v suteréne bežne slúžia ako skladové priestory, rovnako dobre ich možno ale premeniť na moderné byty pre študentov a mladých ľudí. Najčastejšie sa jedná o podzemné a polozapustené priestory starých činžiakov, ktoré ponúkajú cenovo dostupné bývanie v centre mesta. To všetko ale za cenu vyššiu vlhkosti, chladu a nedostatku denného svetla.
Zatočte s vlhkosťou
Keďže sa pivničné byty nachádzajú z veľkej časti pod zemou, dá sa povedať, že sú pomerne dobre tepelne izolované. To má však aj svoju tienistú stránku, a tou je vyššia vlhkosť. Na vine môže byť nedostatočné odvetrávanie, ale aj zle vykonaná drenáž základov alebo izolácia podlahy v dome. Odhaliť tú pravú príčinu vám pomôže odborník, ktorý vám poradí okrem iného s inštaláciou digestora alebo ventilátora v kúpeľni.
Vyvolajte dojem klasických okeníc
Klasická pivničnáokná nielen že prepúšťajú len minimum denného svetla, ale navyše sa v interiéri príliš nevynímajú. Bývajú malé, podlhovasté a umiestnené priamo pod stropom. Riešením je zaobstarať o kus dlhšie záclony alebo závesy, ktoré vyvolajú dojem klasických okeníc.
Tip: Ak postrádať klasické okná a výhľad z nich, použite fototapeta, Ktorá vám oboje nahradí.
S osvetlením nešetrite
Vinou malých okien dopadá do suterénnych bytov len minimum denného svetla a interiér tak často pôsobí stiesneným dojmom. Nešetrite preto na zdrojoch umelého svetla a pamätajte, že jedno stropné svietidlo vás rozhodne nespasí! Zaobstarajte si bodové osvetlenie a stojacie lampy, ktoré osvetlia každý kút. Skvelým dizajnovým prvkom sú tiež led diódy, svietidlá na osvetlenie obrazov a svetelné reťaze, ktoré môžete zavesiť na rám postele.
Tip: Ak chcete problém s nedostatkom denného svetla vyriešiť raz a navždy, investujte do svetlovodov.
Ako presvetliť pivničný byt?
Nedostatok denného svetla je možné vyriešiť aj správnou voľbou farieb. Stavte na svetlé odtiene, ktoré odrážajú svetlo a priestor tak opticky zväčšujú a prejasňujú. Zvlášť dôležitú úlohu hrá biela farba, s ktorou by ste nemali šetriť – objaviť by sa mala nielen na stenách, ale aj na nábytku a dekoráciách.
Okrem svetlých farieb použite na presvetlenie pivničného bytu lesklé materiály a zrkadlá. Tie môžu zdobiť stenu, ale aj dvere šatníkovej skrine. Pokúste sa tiež opticky nadvihnúť strop – pomôžu vám s tým napríklad pruhované tapety so zvislými líniami.
Ako zariadiť pivničný byt?
Inšpirujte sa špecifickými prvkami pivničného priestoru, ako sú holé múry, oblé stropy a portály, a využite ich ako jednotiacu linku celého interiéru. Pri zariaďovaní bývania v suteréne sa potom držte osvedčenéhominimalizmu a industriálneho štýlu, ktorývyzdvihuje prednosti pivničného priestoru.
Pro minimalizmus sú typické čisté a jednoduché línie, neutrálne odtiene farieb a kvalitné materiály. Keď k tomu pridáte industriálne prvky, ako sú priznané konštrukčné prvky, masívne drevo v kombinácii s kovom alebo plechové cedule na stene, získate nadčasové a moderné bývanie v pivničnom byte.
Útulnú atmosféru zaistí dekorácia
Dekorácie sú v pivničnom byte úplne kľúčové. Práve ony rozhodujú o tom, ako sa doma budete cítiť. Obklopte sa preto vecami, ku ktorým máte pozitívny vzťah. Zaveste si na stenu kvetinový obraz, na poličky si vystavte zarámované momentky a miesto nájdite aj pre svojich suvenírov z ciest.
Zabudnúť by ste nemali ani na bytové textílie, ktoré do interiéru vnesú hrejivú atmosféru. Všetko (samozrejme s výnimkou tmavých a ťažkých závesov, ktoré by zakryli už aj tak malé okná) je dovolené. Inšpiráciou vám môže byť hygge štýl bývania, ktorý je obľúbený v škandinávskych krajinách.
Nezabudnite na formality
Ako vidíte, premena suterénnych priestorov na plnohodnotné bývanie nie je nemožná. Naopak – ak ste kreatívni, dosť možno vás zariaďovanie pivničného bytu bude baviť.Pamätajte ale, že samotná rekonštrukcia je jedna vec. Pred ňou treba zaistiť veľa formalít, aby ste pôvodne nebytový priestor mohli začať obývať alebo prenajímať.