Chcete si zariadiť vlastnú dielňu, kde sa budete venovať majstrovanie? Poradíme vám, na čo pri jej budovaní nezabudnúť a do akého vybavenia sa oplatí investovať. S našimi radami si zvládnete vybaviť domácu dielňu presne podľa vašich potrieb.
Kam umiestniť domácu dielňu
Ak máte tú možnosť, dielňu umiestnite do samostatnej miestnosti. Môže sa jednať o pivničný priestor domu či bytu, podkrovnú vstavbu alebo záhradný domček. Ideálna veľkosť sa potom odvíja od vašich potrieb – plnohodnotnú dielňu však spravidla zariadite na podlahovej ploche od 6 m². Do takého priestoru sa zmestí pracovný stôl, police aj skrinky na uloženie všetkých potrebných predmetov a nástrojov.
Ak nemáte k dispozícii samostatnú miestnosť, nezúfajte. Malú dielňu je možné vytvoriť napríklad v komore alebo technickej miestnosti. Zaujíma vás, či si môžete dielňu zariadiť v garáži? Podľastavebných a protipožiarnych predpisov by tieto priestory mali fungovať oddelene. V praxi to tak ale nebýva, preto je dôležité myslieť pri zariaďovaní dielne predovšetkým na svoju bezpečnosť, aby vám pri práci nič nespadlo na hlavu.
Ako na zariadení dielne
Skôr ako sa pustíte do nákupu dielenského vybavenia a náradia, zamerajte sa na praktické záležitosti. Aby sa vám v dielni dobre pracovalo, bude treba vyriešiť rozvody elektriny, vody a odpadu, vzduchotechniku a osvetlenie, ale aj bezpečnosť pri práci.
- Dobre si rozmyslite rozmiestnenie elektrických zásuviek a ich množstvo, aby ste nevyhadzovali poistky alebo nemuseli cez celú dielňu naťahovať predlžovačky.
- Pokiaľ dielňa nedisponuje oknom, zvážte obstaranie ventilátora alebo rekuperácie, ktorá sa postará o prívod čerstvého vzduchu.
- Osvetlenie dielne rozhodne nepodceňte, na prácu jednoducho potrebujete dobre vidieť. Okrem stropného svietidla sa vám budú hodiť lokálne zdroje svetla so špeciálnymi funkciami, ako sú napríklad kĺbové príručné lampy, systémové svietidlá či lampy s lupou pre veľmi jemnú montáž.
- Kvôli bezpečnosti pracovného prostredia by vašej pozornosti nemala ujsť ani podlaha dielne. Ochranu pred pošmyknutím a následným úrazom poskytujú napríklad priemyselné rohože alebo praktické samolepiace protišmykové pásy.
Usporiadanie domácej dielne
Ako dielňu prakticky a efektívne usporiadať? Všeobecne sa odporúča rozdeliť priestor na časť prevádzkovú, skladovaciu a údržbovú. Miesto by ste mali vyčleniť aj pre rôzne nebezpečné látky, ako sú horľaviny a chemikálie, pokiaľ s nimi pacujete.
Tip: Nezabudnite využiť aj steny dielne (prípadne strop), kam sa dajú zavesiť menej používané veci.
Vybavenie domácej dielne
Konečne sa dostávame k tomu, čo zaujíma väčšinu z vás - vybavenie dielne pre domácich majstrov. To sa samozrejme bude líšiť v závislosti od toho, akým činnostiam sa v dielni venujete. Medzi základné vybavenie, bez ktorého sa nezaobíde žiadna domáca dielňa, patrí pracovný stôl, úložné priestory a aspoň základná sada náradia.
Pracovný stôl
Pracovný stôl je neoddeliteľnou súčasťou každej domácej dielne. Rozhodne sa preto nezdráhajte investovať do pevného, správne vysokého a priestranného stola, ktorý môže byť buď samostatne stojaci, alebo ako súčasť dielenského nábytkového systému. Na doske stola by mal byť priestor na prácu a po okrajoch stále dostatok miesta na statické náradie, ako je brúska alebo zverák.
Úložné priestory
V dielni by každý predmet mal mať svoje jasne dané miesto. Budete mať dokonalý prehľad o tom, kde sa čo nachádza, takže sa vám nestane, že by ste jeden skrutkovač hľadali pol dňa. Navyše tak znižujete riziko zranenia vás aj ďalších členov rodiny, ktorí do dielne občas zavítajú.
Úložné priestory môžu mať najrôznejšiu podobu. Vďaka políciam využijete celú výšku miestnosti, pojazdné regály s kolieskami zase môžete ľubovoľne premiestňovať. Hodiť sa vám budú aj uzamykateľné skrine, v ktorých odporúčame skladovať nebezpečné látky, ku ktorým by sa nemali dostať deti alebo domáce zvieratá.
Tip: Pokiaľ na uskladnenie náradia a pracovného materiálu používate krabice a úložné boxy, opatrite ich štítkom, ktorý vám na prvý pohľad prezradí, čo za poklady sa vo vnútri skrýva.
Náradie do dielne
Náradie je alfou a omegou každej dielne. Či už v nej kutíte čokoľvek, po ruke by ste mali mať aspoň základné druhy náradia.
- Skrutkovače – krížové, ploché i elektrikárske
- Kladivá a palice – klasické kladivá, gumové paličky a drevené palice rôznych veľkostí
- Kliešte , sikovky, s dlhými čeľusťami a pod.
- Meradlá – zvinovací meter, skladací meter, pásmo, uholníky
- kliešte – svorky rôznych druhov a veľkostí
- Píly – na drevo, na železo, lupienkové píly
- Sady kľúčov a imbusov
- Popisovače – ceruzky a liehové fixy
- Nože a nožnice
- Šmirgľový papier – rôzne zrnitosti a na rôzne typy brúsenia
Ďalšie vybavenie do dielne
Elektrické prístroje kupujte s rozmyslom. Niektoré z nich sa oplatí požičať, zatiaľ čo iné budete využívať dennodenne a ich kúpou neoľutujete. Chybu určite neurobíte s vŕtačkou, brúskou (uhlová, vibračná, pásová) a pílami (priamočiara, ručná kotúčová). Zvyšných pomocníkov je dobré dokupovať podľa potreby. Môže sa jednať napríklad o kompresor na čistenie, teplovzdušnú pištoľ, hoblík a ďalšie.
Vychytávky do dielne
Ako si prácu v dielni čo najviac uľahčiť? S tým vám pomôžu praktické vychytávky, ktoré všetkými desiatimi odporúčame.
- Steny z perforovaného sololitu. Do jednotlivých otvorov je možné pripevniť štipce a háčiky, na ktoré zavesíte náradie. Vyhnete sa tak zbesilému prehrabávaniu v skriniach a škatuliach.
- Plechové dózy, krabice a krabičky. Praktické dózy z tematickej kolekcie Mercedes-Benz alebo Good Year sú do dielne ako stvorené. Pojmú všetko vaše náradie a ďalšie drobnosti, ktoré chcete mať prehľadne na jednom mieste.
- Organizér na káble. Pokiaľ v dielni pracujete s káblami, veľmi praktickým pomocníkom sú organizéry, ktoré zaistia ich bezpečné uloženie bez zamotania a udržia ich na mieste bez nutnosti večného rozmotávania a bez rizika zakopnutia.
- Centrálny vysávač. Pri budovaní dielne sa určite oplatí myslieť na centrálny vysávač, ktorý pôjde jednoducho napojiť na mnoho pracovných strojov od brúsok až po ručnú kotúčovú pílu.
Dekorácia do dielne
Ako premeniť často nehostinnú dielňu na miesto, kde budete chcieť tráviť svoj voľný čas majstrovaním? Inšpirujte sa našimi tipmi na dekorácie do dielne:
- Plechové cedule s motívom legendárnej značky záhradníckeho vybavenia John Deere štýlovo ozdobia holé múry.
- Hodiny z tematickej kolekcie Volkswagen, BMW alebo Harley-Davidson vás upozornia, kedy je najvyšší čas pustiť sa do práce.
- Plagáty so športovou alebo automobilovou tematikou v dielni určite vyniknú.
- Fototapety s motívom áut a motoriek dokážu celú jednu stenu miestnosti premeniť na veľkolepý obraz.