Dokonale vyladený interiér pôsobí na prvý pohľad pekne, čoskoro sa ale pozerá. Ako ho oživiť? Naučte sa pracovať s tvarmi. Ich správnym kombinovaním vnesiete do interiéru dynamiku a hĺbku, ale aj harmóniu.
Aké sú pravidlá pre kombinovanie tvarov?
Možno vás sklameme, ale žiadne presné pravidlá na kombinovanie tvarov neexistujú. Interiéroví dizajnéri sa často riadia iba svojím inštinktom a osobným vkusom. Pokiaľ vám však oboje chýba, nezúfajte. Práve pre vás máme niekoľko tipov a rád, ktorých sa pri kombinovaní tvarov oplatí držať.
Naučte sa hovoriť rečou tvarov
Ako tvary ovplyvňujú celkové vnímanie interiéru? Možno viac, než si myslíte. Poďme sa na chvíľu vrátiť do školských lavíc a dajme si krátku lekciu z geometrie.
- Obdĺžnik a štvorec – interiéru dodávajú poriadok a organizovanosť, pokiaľ to s nimi ale preženiete, môžu budiť dojem prísnosti. Z pohľadu feng šuej neprinášajú ostré rohy nič dobré, pretože na vás doslova vystreľujú negatívnu energiu. Riešením je postaviť do rohu napríklad izbovú rastlinu alebo ostré hrany zakryť šatkou.
- Kruh – symbolizuje hravosť, radosť a súdržnosť. Vzhľadom na absenciu ostrých hrán evokuje útulnosť a dokáže navodiť pocit pohodlia, bezpečia a pokoja. Sedačka so zaoblenými mäkkými líniami, okrúhle stolové lampy, okrúhle zrkadlá na stene a kruhové vzory na tapete urobia s energiou vášho domova zázraky.
- Trojuholník – pôsobí dynamicky, na niekoho dokonca až agresívne. Ak je to aj váš prípad, skopírujte ho do tvaru včelieho plástu.
Zjednotenie vs. kontrast
Interiérom vládnu obdĺžniky a štvorce z úplne logického dôvodu, a tým je hranatý pôdorys miestností. Akonáhle to ale s ostrými hranami preženiete, výsledok môže pôsobiť chladným a neosobným dojmom. V takej chvíli vstupuje do hry kruh či gule, ktoré svojim oblým tvarom navodia útulnejšiu atmosféru. Hoci je to prekvapivé, rovnako funguje aj trojuholník, keď ho znásobíte – napríklad tak, že zvolíte tapety či obklady s obľúbeným motívom hexagónov.
Pokiaľ sa s tvarmi naučíte správne pracovať, dodáte priestoru jedinečný štýl a tiež hĺbku.Keď niektorý tvar zopakujete, dosiahnete zjednotenie (kruhovýkonferenčný stolík a nad ním nástenné hodiny). Akonáhle postavíte proti sebe rôzne tvary, vytvoríte kontrast (okrúhly jedálenský stôl a nad ním hranatý obrázok).
Ako dosiahnuť sjednotenie?
Interiér môže pôsobiť originálnym dojmom, aj keď sa v ňom opakuje jeden a ten istý tvar. Podstatné je, ako s daným tvarom naložíte. Pokiaľ ho do interiéru zakomponujete v rôznych farebných a materiálových obmenách, docielite podobný výsledok ako v prípade kontrastných tvarov.
Ako dosiahnuť kontrast?
Na oživenie priestoru sa výborne hodí hra s tvarmi. Ako na to? Zvoľte nábytok so zaoblenými rohmi alebo nábytok na kónických nôžkach, prípadne ho opatrite guľatými úchytmi. Ďalšou možnosťou je položiť pod hranatý konferenčný stolík oválny koberček alebo zavesiť nad obdĺžnikový jedálenský stôl okrúhle svietidlo. Prípadne spojte štvorec s kruhom na dekore obkladačiek či tapetu, ktoré ozdobia jednu zo stien miestnosti.
Inšpirujte sa pravidlom 60: 25: 15
Kombinovanie tvarov sa síce neriadi žiadnymi oficiálnymi pravidlami, inšpirovať sa ale môžete pravidlom pre kombinovanie vzorov v interiéri. Podľa neho savyplatí ctiť pomer 60 : 25 : 15. Ten hovorí, že dominantný vzor by mal tvoriť zhruba 60 % všetkých vzorov v miestnosti. Jemnejší motív by potom mal byť zastúpený 25 % a zvyšných 15 % by mal tvoriť doplnkový vzor. Namiesto vzorov dosaďte tvary a pustite sa do toho!
Geometria ožíva v nábytku
V podstate akýkoľvek kus nábytku vychádza zo základných geometrických tvarov, či už je to štvorec, obdĺžnik, alebo kruh. Najlepšie urobíte, pokiaľ budete tieto základné tvary medzi sebou kombinovať. Vo výsledku to môže vyzerať tak, že vedľa hranatej sedacej súpravy postavíte kruhový taburet a lampu s kužeľovitým tienidlom.
Jednou z možností, ako jednoducho kombinovať odlišné tvary, je obstaranie nábytku so zaoblenými rohmi. Takýto nábytok je nielen dizajnový, ale aj bezpečný. Ocenia ho najmä rodiny s malými deťmi, kde pád na ostrú hranu môže privodiť škaredý úraz. Z rovnakého dôvodu sa nábytok s oblými rohmi hodí aj do kúpeľne, kde je riziko pádu kvôli mokrej podlahe vyššie.
Tip: Ak chcete experimentovať, kúpte si jeden dizajnový skvost napríklad v tvare obrátenej pyramídy, hexagónu alebo presýpacích hodín.
Stavte na dekorácie atypických tvarov
Tvary môžete do interiéru vniesť na geometrickej tapete alebo v podobe atypicky tvarovaných predmetov. Ako by sa vám páčil svietnik v podobe kužeľa, šesťuholníkové hodiny alebo nástenné svietidlo v tvare polmesiaca?
Inšpirácia a príklady
Pri zariaďovaní svojho bývania môžete čerpať inšpiráciu hneď z niekoľkých interiérových štýlov, ktorým dominujú rozličné tvary a geometrické vzory. Osloví vás strohý funkcionalistický štýl, hravý retro štýl alebo elegantný art deco?
Funkcionalistický štýl bývania
Funkcionalizmus v bývaní má svoje typické znaky, medzi ktoré patrí strohosť, jednoduchosť a geometrické tvary. Vo funkcionalistickom interiéri sa objavujú ostré línie, ktoré sa striedajú s oblými tvarmi. Z materiálov sa využíva nielen masívne drevo, ale predovšetkým číre alebo matné sklo, kov a chróm. Typické sú jednoduché solitery (sochy, vázy, umelecké obrazy) a farebné akcenty.
Retro štýl bývania
Pojem retro sa najčastejšievzťahuje na historické obdobie 50.–80. rokov 20. storočia.Medzi tradičné materiály používané v týchto rokoch patrí okrem klasického dreva aj mosadz, liatina a vtedy nové syntetické materiály, ako je umakart, vinyl alebo chróm. Prím hrali sýte farby a odvážne vzory a motívy, ktoré sa objavovali nielen na nábytku, ale aj vankúšikoch, záclonách a tapetách.
Art deco štýl bývania
Art deco je umelecký smer vychádzajúci z neskorej secesie. Inšpiráciu však čerpá aj z kubizmu a funkcionalizmu alebo z umenia Afriky, Egypta a Orientu. Dnes je vidieť v zachovalých vilách z 20. a 30. rokov minulého storočia, ktoré majú takmer múzejný charakter. Na prvý pohľad vás zaujme všadeprítomný lesk v podobe lesklého dreveného nábytku, mramoru, chrómovaných detailov a zrkadiel, tmavej farby a odvážne farebné kombinácie alebo výrazné geometrické vzory na tapetách, podlahách a textíliách.
Tipy a triky
- Geometrické tvary a vzory sa odporúča kombinovať s organickými motívmi, ktoré interiér zútulnia. V praxi tak kockovanú alebo pruhovanú tapetu môžu doplniť kvetinové závesy. Alebo naopak – tapetu s prírodnými motívmi môžete zladiť s geometrickým vzormi na podlahe a bytovom textile.
- Majte na pamäti, že tvary s ostrými hranami môžu pôsobiť stroho, neosobne, alebo dokonca agresívne. Naopak zaoblené tvary navodzujú pocit súdržnosti a útulnú atmosféru.
- Príliš veľa hranatých a ostrých líniu pôsobí neosobne až chladne. Doplňte ich preto jemnejším prvkom, akým je kruh či guľa.
- Snažte sa rôzne tvary rozmiestniť rovnomerne po celej miestnosti.