V kancelárii, kde neexistujú múry ani zatvorené dvere, sú si ľudia oveľa bližšie. A to v tom dobrom i zlom zmysle. Či už ste zamestnanec, ktorý v open space chýba súkromie, alebo zamestnávateľ, ktorý chce, aby sa jeho podriadení do práce tešili, máme pre vás pár tipov. Inšpirujte sa nimi a vytvorte útulný a komfortný pracovný priestor pre všetkých.
Výhody open space
Zamestnanci, ktorí pracujú vo veľkých otvorených priestoroch, sa lepšie poznajú a ľahšie nadväzujú priateľské vzťahy. Ak sa na niečo potrebujú opýtať, niečo vyriešiť alebo si ujasniť, nemusí kvôli tomu organizovať schôdzky, pretože ich kolegovia sedia len o pár stolov ďalej. Nič tak nebráni vzájomnej spolupráci, ktorá vedie k lepším pracovným výsledkom. Na takomto pracovisku zároveň zákonite vládne príjemne neformálne prostredie, ktoré si väčšina zamestnancov pochvaľuje.
Nevýhody open space
Práca bok po boku s ostatnými kolegami má ale aj rad nevýhod. Jednou z tých hlavných je strata súkromia – počítačovú obrazovku vidí každý, kto práve prechádza okolo vášho stola, rovnako tak hovor s klientom doľahne k všetkým ušiam v okolí.
Prácu v open space sťažuje tiež neustály ruch, ktorý vám nedovoľuje plne sa sústrediť. Či chcete alebo nie, zvoniaci telefón, hovor kolegov pri vedľajšom stole alebo ťukanie do klávesnice jednoducho neprepočujete. Otvorenými pracovnými priestormi sa navyše neustále line zmes všemožných vôní a pachov od nového parfumu sekretárky až po čínsku polievku, na ktoré si pochutnáva niektorý z kolegov. Zložité je to aj s reguláciou teploty – kým ženám býva v kanceláriách všeobecne chladnejšie, muži by najradšej zapli klimatizáciu.
Navyše ako sme sa v poslednom roku presvedčili, open space prispieva k jednoduchému šíreniu nákazlivých chorôb. Stačí jediný chorý kolega, ktorý má pocit, že sa bez neho v práci nezaobídete, a čoskoro ľahne polka kancelárie.
Syndróm open space
Aj zamestnancov pracujúcich v pohodlí kancelárie môžu postihnúť hociktoré zdravotné ťažkosti – typicky syndróm karpálneho tunela alebo syndróm vyhorenia. Pokiaľ ale trávite svoje pracovné dni v obrie miestnosti s desiatkami kolegov, ďalší hrozbou je "syndróm open space".
Na vzniku syndrómu open space sa podieľa hneď niekoľko faktorov – teplotný diskomfort, zlá koncentrácia, pocit, že ste stále pod dohľadom kolegov i nadriadených. Z počiatku sa syndróm prejavuje nenápadne, častejšie vás bolí hlava, zle spíte, máte zvýšený krvný tlak alebo občasné zažívacie ťažkosti. Aby príznaky neprešli vo vážnejšie ochorenie, je potrebné zaviesť určité zmeny, prípadne začať uvažovať nad zmenou pracovného prostredia.
Ako sa v open space cítiť dobre ako zamestnanec
Vo svojej kancelárii si síce nemôžete postaviť múry a zabudovať dvere, existujú však malé, zato dôležité detaily, ktoré ovplyvniť môžete. Sústreďte sa na ne a uvidíte, že sa nakoniec začnete do práce tešiť.
Vytvorte si pekný pracovný priestor
Rozmiestnenie nábytku, výmaľbu múrov ani nástenné dekorácie síce neovplyvníte, pracovné miesto si ale môžete prispôsobiť svojmu vkusu. Na pracovnom stole si vystavte rodinné fotky a upomienkové predmety, z domu si prineste vlastný hrnček na kávu a zaobstarajte si aspoň jednu živú rastlinu. Niektoré predmety možno navyše použiť tak, aby ste si svoje pracovné miesto aspoň trochu ohradili a získali tak pocit súkromia.
Nasaďte slúchadlá
Veľkou nevýhodou open space je neustály hluk, ktorý odvádza vaše myšlienky od práce a znemožňuje sústredenie. Kúpte si preto slúchadlá s funkciou noise cancelling alebo o ne požiadajte svojho zamestnávateľa. Slúchadlá dokážu stlmiť okolité zvuky a vy sa tak môžete sústrediť len na svoje pracovné povinnosti.
Meňte v priebehu dňa prostredí
Ak to len trochu ide, nezostávajte celý deň pri pracovnom stole a meňte prostredie. Záleží si s notebookom do prázdnej zasadačky, relaxačné zóny alebo napríklad do vedľajšej kaviarne, ak vám to zamestnávateľ dovolí.
Nájdite si čas sami pre seba
V open space ste neustále s niekým v kontakte, či chcete alebo nie. Nájdite si preto v priebehu dňa aspoň pár minút, kedy budete úplne sami. Zájdite si napríklad na obed, pre kávu alebo sa prejdite do blízkeho parku. Môžete si so sebou vziať knihu alebo nechať svoje myšlienky voľne plynúť. Dôležité je, aby ste sa na chvíľu naladili sami na seba a načerpali dostatok energie na zvyšok pracovného dňa.
Ako zútulniť open space, aby sa v ňom zamestnancom dobre pracovalo
Ako zamestnávateľ nesiete zodpovednosť za to, ako sa vaši podriadení v práci cíti. Ak chcete, aby do zamestnania prichádzali každý deň s chuťou a odvádzali výborné výsledky, je potrebné vytvoriť im vhodné pracovné prostredie.
Otvorené priestory zútulnia závesy
Ako na zútulnenie veľkého a otvoreného priestoru? Využite textilných materiálov na zatienenie presklených plôch a oddelenie jednotlivých sektorov a kancelárií. Závesy pôsobí hrejivo a ak zvolíte správne farby a motívy, dokážu zamestnancom zdvihnú náladu.
Využite psychológiu farieb
Priestor open space laďte do vhodných farieb. Napríklad žlté a oranžové odtiene pozitívne pôsobí na psychiku, fialová farba zlepšuje koncentráciu a zelená znižuje mieru stresu.
Neobmedzujte sa ale iba na výmaľbu. Na stenách sa budú vynímať tapety a veľkoformátové fototapety. Nielen že dodajú miestnosti hĺbku, ale navyše pôsobí aj ako čiastočný tepelný a zvukový izolant. Výsledkom bude príjemný open space, v ktorom sa budú cítiť dobre zamestnanci i obchodní partneri alebo klienti.
A ktoré tapety sa hodia do zdieľaných pracovných priestorov?
- Tapety s geometrickými tvarmi alebo mozaikou ocenia Analytickí a IT pracovníci, ktorí nachádzajú zaľúbenie v pravidelných vzoroch a opakujúcich sa motívoch.
- Tapety s motívom tehlového, dreveného alebo kamenného obloženia sa hodí do industriálnych priestorov.
- Abstraktné a 3D fototapety prebúdza kreativitu, preto je umiestnite na stenu v kanceláriách grafikov a dizajnérov, ktorí musia neustále prichádzať s novými a nevšednými nápadmi.
- Fototapety s motívom prírody sú ideálne do relaxačnej zóny. Pohľad na piesočnatú pláž, krištáľovo čisté jazero alebo rozkvitnutú lúku navodí pocit pokoja a harmónie.
Nezabudnite na dekorácie
Holé stene zaplňte vtipnými ceduľami, plagáty, obrazy alebo motivačnými nápisy. Do výzdoby pracovných priestorov sa snažte zapojiť aj samotných zamestnancov. Neznamená to ale, že by ste ich mali cez víkend zapriahnuť do výmaľby alebo tapetovanie. Skôr im dajte možnosť dozdobiť si open space podľa vlastných predstáv. Skvelým spôsobom je zaobstarať korkovou alebo magnetickú nástenku, na ktorú môžu zamestnanci umiestňovať svoje spoločné fotky z firemných akcií, motivačný citáty alebo vtipné odkazy.
Vytvorte relaxačnú zónu
Umožnite svojim zamestnancom opustiť počas dňa open space a presunúť sa do relaxačnej zóny. Vybavte ju pohodlnými kresielkami, gauči a sedacími vaky, konferenčnými stolíky a nástennými obrazmi. Priestor zútulní tiež živé rastliny, knižnica alebo napríklad huňatý koberec. Zamestnanci si tu môžu v kľude vychutnať popoludňajšiu kávu, vybaviť osobné hovor alebo si proste len odpočinúť a nabrať sily na ďalšie pracovnú úlohu.
Rozbehnite firemné kaviareň
Kto by nechcel pracovať z kaviarne? Ak máte pocit, že by sa vám to z dlhodobého hľadiska vyplatilo, zariaďte svojim zamestnancom firemné kaviareň. Tá by mala slúžiť nielen na oddych, ale aj ako miesto pre prácu, schůzkování alebo organizovanie firemných akcií a večierkov. Aby si zamestnanci kaviareň skutočne obľúbili, nechajte ich vybrať druh kávy a kúpte im pákové kávovary a profesionálne mlynčeky na kávu, ktoré ich naučíte obsluhovať.