Skosené stropy, strešné okná a priznané trámy. Bývanie v podkroví má svoj nezameniteľný pôvab, ktorý je možné ešte podčiarknuť správne zvoleným nábytkom, výmaľbou a doplnkami. Ako na to? Čítajte ďalej a premeňte svoje podkrovie na útulné a atmosférické miesto.
Čím je typické podkrovné bývanie
- Skosené stropy sú veľmi pôsobivé, dodávajú interiéru osobitý charakter a umožňujú vám popustiť uzdu fantázii pri jeho zariaďovaní.
- Strešné okná poskytujú ničím nerušený výhľad na koruny stromov a blankytne modré nebo.
- Strešné okná majú ešte jednu výhodu - váš byt bude vďaka nim krásne preslnený, čo oceníte nielen vy, ale aj svetlomilné rastliny, ktorým sa tu bude skvele dariť.
- Jedným z dominantných prvkov podkrovných bytov sú trámy podopierajúce strešnú konštrukciu. Môžete ich nechať priznané (a využiť ich na zavesenie hojdačky alebo na vytvorenie atypickej knižnice) alebo ich obložiť sadrokartónom a pomyselne ich tak nechať zmiznúť.
Zdroj: unsplash.com
Na druhú stranu majú byty v podkroví samozrejme aj svoje nevýhody.
- V lete môže byť v podkroví neúnosné horúco. V oknách by preto nemali chýbať rolety alebo žalúzie, ktoré teplotu v byte udržia v znesiteľných medziach.
- Ďalším strašiakom je vlhkosť. Myslieť by ste preto mali na dobrú hydroizoláciu, aby vám do bytu nezačalo pri silnom daždi zatekať.
- Skosené stropy vám sťažia výber nábytku. Najlepším riešením je nábytok na mieru, ktorý môžete postaviť k stene a využiť tak priestor na maximum.
- Tiež záclony, žalúzie či rolety len ťažko zaobstaráte v štandardnom prevedení.
Ako je to s rekonštrukciou podkrovia
Ak uvažujete nad prestavbou podkrovného priestoru, najprv si dobre rozmyslite, aký výsledok chcete dosiahnuť. Rekonštrukcia alebo výstavba podkrovia je stavebnou úpravou, ktorá mení spôsob užívania stavby, a tak vyžaduje stavebné povolenie. Nezaobídete sa tiež bez konzultácie s architektom a statikom.
Ako rozčleniť otvorené podkrovie
Pokiaľ disponujete podkrovím, ktoré predstavuje jeden veľký otvorený priestor, bude nutné ho najprv vhodne rozčleniť, a to ideálne pomocou priečok a polopriečok. Pokiaľ to rozmiestnenie strešných okien neumožňuje, použite vyvýšené plochy, ktorými je možné oddeliť napríklad obývaciu izbu od spálne alebo kuchyne.
Ako zariadiť podkrovie
Podkrovnému bývaniu pristane celá plejáda štýlov – medzi najobľúbenejšie patrí bezpochyby minimalistický, industriálny a vidiecky štýl.
Podkrovný byt v minimalistickom štýle
- Odtiene bielej, béžovej a krémovej farby
- Praktické a multifunkčné nábytkové zostavy
- Čisté línie
- Dôraz na kvalitné materiály
- Minimum dekorácií
- Tapety v škandinávskom štýle
Podkrovný byt v industriálnom štýle
- Tlmené odtiene farieb
- Drevo a kov
- Odhalené tehly
- Kovové dekorácie (napríklad retro plechové cedule)
Podkrovný byt vo vidieckom štýle
- Drevený masívny nábytok
- Kamenné obklady
- Kvetinové tapety
- Romantické vzory na textíliách,
- Svetlé a jemné odtiene farieb v kombinácii s jednou výraznejšou farbou
Nezabudnite na dekorácie
Dekorácie sú pomyselnou čerešňou . Pri ich výbere majte na pamäti štýl, v ktorom podkrovie zariaďujete. Chybu neurobíte, ak na stene rozvesíte obrazy a fotoobrazy, dizajnové hodiny alebo vlastné zarámované fotky.
Ako vymaľovať podkrovnú izbu
V podstate všetkým interiérom pristanú svetlé odtiene farieb a podkrovné byty nie sú výnimkou. Steny laďte do bielej, krémovej či kávovej farby, báť sa nemusíte ani pastelových odtieňov, ktoré priestor oživia. Výskyt tmavých farieb sa snažte obmedziť na minimum – môžete nimi vymaľovať kolmú stenu (nikdy nie tú skosenú) alebo ju použiť na bytových doplnkoch.
Tip: Okolo okien odporúčame ponechať biele orámovanie. Svetlo, ktoré do interiéru oknom preniká, by totiž iná farba pohltila.
Tapety v podkrovnom byte
Okrem výmaľby môžete použiť aj tapety alebo fototapety. Stenám dodajú hĺbku a textúru, navyše s ich pomocou môžete interiér ladiť do požadovaného štýlu.
- Tapety s imitáciou tehál premení podkrovný byt na industriálny priestor.
- Romanticky pôsobiace zámocké tapety sa budú vynímať za čelom manželskej postele.
- Fototapety s motívom prírody vás prenesú doprostred kvitnúcej lúky, na lesnú mýtinu alebo k oceánu.
- Umelecké fototapety premenia celú jednu stenu miestnosti na obrazové dielo v nadživotnej veľkosti.
Obývacia izba v podkroví
Podkrovná obývacia izba dokáže veľmi dobre slúžiť svojmu účelu, nech už je sklon strechy akýkoľvek. Pod skosenú časť sa hodí umiestniť buď nižšie skrinky a komody, alebo odpočinkovú zónu v podobe pohovky a kresiel. Najnižší bod stropu môže zdobiť napríklad televízia, nízka obývacia stena, malá knižnica alebo kvety.
Tip: Nezabudnite na skryté miesta pod krovom, ktoré predstavujú úložný priestor navyše.
Kuchyňa v podkroví
Zariadiť podkrovnú kuchyňu môže byť skutočný oriešok. Skosené stropy predstavujú významné obmedzenie, ktoré by však nemalo ovplyvniť ergonómiu pracovného prostredia. Často preto nezostáva nič iné, než osloviť odborníkov na slovo vzaté a nechať si kuchynskú linku vyrobiť na mieru.
Ak sa kuchynská linka nachádza priamo pod skoseným stropom, rovno zabudnite na horné skrinky. Namiesto nich môžete použiť klasické police, kam vystavíte sklenené dózy s ingredienciami, koreničkami alebo svoje obľúbené hrnčeky. Úložný priestor navyše poskytne aj kuchynský ostrovček.
Spálňa v podkroví
Podkrovná spálňa je snom mnohých romantických duší, pretože pôsobí idylicky. Než ju ale začnete zariaďovať, dobre si rozmyslite, kam umiestnite posteľ. Kochať sa pred zaspaním výhľadom na hviezdne nebo znie síce lákavo, na druhú stranu vás môžu budiť padajúce krúpy. Nedajbože, ak okno zabudnete zavrieť, práve keď sa spustí prietrž mračien.
Tip: Myslite tiež na to, že dostatok priestoru by ste nemali mať iba okolo postele, ale aj nad hlavou, aby ste sa mohli pohodlne posadiť.
Úložný priestor je možné vyriešiť vstavanou skriňou alebo policami, ktoré svojim rozmiestnením kopírujú zošikmenú stenu miestnosti. Ďalšie miesto na uloženie sezónnych vecí poskytne samotná posteľ.
Detská izba v podkroví
Z podkrovnej izby budú vaše deti celkom iste nadšené. Pri jeho zariaďovaní sa opäť riaďte skosenou časťou stropu. Pod ňu odporúčame postaviť písací stôl a stoličku, pretože deti nad sebou pri sedení nepotrebujú mať veľa voľného miesta. Naopak posteľ sa snažte umiestniť tak, aby sa v nej dieťa mohlo pohodlne posadiť a aby sa pri vstávaní nepraštilo do hlavy.
V žiadnom prípade sa nebojte atypických riešení. Nechajte vyrobiť knižnicu na mieru, ktorá bude kopírovať skosený strop, na priznané trámy zaveste hojdačku a za každú cenu využite priestor až po strop. Oceníte to, keď si uvedomíte, koľko hračiek na odkladanie majú vaše deti.
Využite pôdu na maximum
Už viete, ako zariadite svoje podkrovné bývanie? Nezabudnite, že podkrovie nemusí vždy plniť funkciu plnohodnotného bytu. Ak bývate v dome s nevyužitou pôdou, môžete tento priestor premeniť na úžasnú pracovňu, relaxačnú miestnosť, detskú herňu alebo ateliér, kde sa budete venovať svojim koníčkom.